R e k l a m a

Ostrzeżenie. Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

R e k l a m a

Uważajmy na oszustów, próbujących dostać się do naszych mieszkań pod różnymi pretekstami. Jeden z nich udawał pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sytuacja miała miejsce w Łodzi na osiedlu Dąbrowa, ale oszuści równie dobrze mogą pojawić się w naszym regionie. Dlatego ZUS apeluje o daleko idącą ostrożność i dokładne sprawdzanie, kogo wpuszczamy do domu oraz komu podajemy dane przez telefon. Warto przestrzec przede wszystkim osoby starsze, bo to one często stają się łakomym kąskiem dla przestępców.

Nie inaczej było w przypadku oszusta działającego w Łodzi, który kontaktował się właśnie z emerytami. Przekonywał, że jest pracownikiem ZUS-u, a jego wizyta wynika z tego, że w danych emeryta jest pewna nieścisłość, mogąca spowodować brak wypłaty trzynastej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak inne świadczenia, które otrzymują co miesiąc.

– Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób przekazane zostanie trzynaste świadczenie – podkreśla Monika Kiełczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodaje też, że w sprawie trzynastej emerytury nie występuje konieczność składania żadnych wniosków. To ZUS sam weryfikuje uprawnienia do przyznania świadczenia. Warto zatem pamiętać też, by nie dać się oszukać na ewentualnie oferowaną pomoc w napisaniu całkowicie niepotrzebnego wniosku.

Nasza rozmówczyni wyjaśnia też, że ZUS sprawy z klientami załatwia drogą listowną, elektroniczną (ZUS PUE) lub bezpośrednio w placówkach Zakładu.

– Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania – przypomina Monika Kiełczyńska z ZUS. I podkreśla, że w przypadku wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, warto skontaktować się ubezpieczycielem, dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.

Warto dodać, że oszuści podszywający się pod pracowników różnych instytucji to nie wszystko. W listopadzie ubiegłego roku wieluńska policja ostrzegała przed innym zagrożeniem – włamaniami do domów (przeczytaj więcej na ten temat).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,769fanówPolub nas
777obserwującychObserwuj
6obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx