R e k l a m a

Ostrzeżenie. Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

R e k l a m a

Uważajmy na oszustów, próbujących dostać się do naszych mieszkań pod różnymi pretekstami. Jeden z nich udawał pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sytuacja miała miejsce w Łodzi na osiedlu Dąbrowa, ale oszuści równie dobrze mogą pojawić się w naszym regionie. Dlatego ZUS apeluje o daleko idącą ostrożność i dokładne sprawdzanie, kogo wpuszczamy do domu oraz komu podajemy dane przez telefon. Warto przestrzec przede wszystkim osoby starsze, bo to one często stają się łakomym kąskiem dla przestępców.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Nie inaczej było w przypadku oszusta działającego w Łodzi, który kontaktował się właśnie z emerytami. Przekonywał, że jest pracownikiem ZUS-u, a jego wizyta wynika z tego, że w danych emeryta jest pewna nieścisłość, mogąca spowodować brak wypłaty trzynastej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak inne świadczenia, które otrzymują co miesiąc.

– Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób przekazane zostanie trzynaste świadczenie – podkreśla Monika Kiełczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodaje też, że w sprawie trzynastej emerytury nie występuje konieczność składania żadnych wniosków. To ZUS sam weryfikuje uprawnienia do przyznania świadczenia. Warto zatem pamiętać też, by nie dać się oszukać na ewentualnie oferowaną pomoc w napisaniu całkowicie niepotrzebnego wniosku.

Nasza rozmówczyni wyjaśnia też, że ZUS sprawy z klientami załatwia drogą listowną, elektroniczną (ZUS PUE) lub bezpośrednio w placówkach Zakładu.

– Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania – przypomina Monika Kiełczyńska z ZUS. I podkreśla, że w przypadku wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, warto skontaktować się ubezpieczycielem, dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.

Warto dodać, że oszuści podszywający się pod pracowników różnych instytucji to nie wszystko. W listopadzie ubiegłego roku wieluńska policja ostrzegała przed innym zagrożeniem – włamaniami do domów (przeczytaj więcej na ten temat).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx