R e k l a m a

Wieluń na drodze do budżetu partycypacyjnego. Będzie pula pieniędzy na projekty obywatelskie?

R e k l a m a

Najprawdopodobniej już niedługo w budżecie gminy Wieluń wydzielona zostanie pula pieniędzy na projekty obywatelskie. Nie będzie to jednak znany z większych miast budżet obywatelski, lecz inicjatywa lokalna.

W przypadku budżetów obywatelskich zgłoszone przez mieszkańców projekty rywalizują między sobą w drodze głosowania. Tymczasem w Wieluniu ma zostać wdrożony inny pomysł – inicjatywa lokalna, z której samorządy mogą (lub raczej powinny) korzystać już od 2010 roku na mocy odpowiedniej ustawy.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

O co chodzi w inicjatywie lokalnej? Jest ona formą ścisłej współpracy samorządu oraz mieszkańców w realizacji zadań publicznych. Wnioskodawcy (czyli mieszkańcy) zapewniają udział własny poprzez pracę społeczną lub wkład pieniężny albo rzeczowy, a resztę dokłada samorząd.

Wniosek w sprawie stworzenia warunków dla rozwoju inicjatyw lokalnych złożył do wieluńskiego ratusza już w październiku 2019 roku Zbigniew Rybczyński z inicjatywy „Obywatelski Wieluń”. Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, „w wielu gminach, w tym miejsko-wiejskich, umiejętne stosowanie tego rozwiązania przynosi bardzo dobre efekty. Mieszkańcy zyskują realny wpływ na swoje otoczenie i angażują się w rozwiązywanie jego problemów. Podejmują też inicjatywy o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, czy rekreacyjnym”.

– Idea samorządności, rozumiana szeroko, nabiera w takich wspólnych działaniach pełnego znaczenia – podkreśla w swoim wniosku Zbigniew Rybczyński.

Wieluńscy samorządowcy podeszli do tematu z przychylnością i obecnie trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie wdrożenia inicjatywy lokalnej. Dzisiaj, 10 marca, na godzinę 18:00 zaplanowano spotkanie on-line na ten temat z przedstawicielami organizacji pozarządowych z gminy Wieluń.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, „z inicjatywą uchwałodawczą wystąpili mieszkańcy, którzy wyrażają pogląd, że inicjatywa lokalna to najwyższa forma partycypacji obywatelskiej. Jednocześnie oczekują, że zyska ona popularność wśród mieszkańców gminy Wieluń, stanie się często wykorzystywanym narzędziem udziału obywateli w życiu samorządu, a osobisty udział mieszkańców gminy Wieluń w przedsięwzięciu zwiększy troskę o zrealizowany projekt”.

Warto przypomnieć, że o inicjatywie lokalnej dyskutowano już ostatnio podczas wieluńskiej wirtualnej kawy z NGO. Wśród gości nie zabrakło wówczas przedstawicieli Rady Miejskiej w Wieluniu, wraz z przewodniczącym Tomaszem Akuliczem. Czytaj więcej na ten temat (kliknij).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx