R e k l a m a

Kompleks basenów w Wieluniu coraz bliżej? Burmistrz i radni rozmawiali o modelu finansowania inwestycji

R e k l a m a

Władze Wielunia coraz mocniej rozważają temat budowy nowoczesnego kompleksu basenów w rejonie targowiska przy ul. Broniewskiego. Sprawa staje się nagląca, bo obecna infrastruktura kąpielowa w mieście ma już swoje lata. Trzeba zatem podjąć decyzję, co dalej.

Burmistrz Paweł Okrasa już dwukrotnie wnioskował o dotację na budowę kompleksu basenów z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (więcej na ten temat m.in. tutaj – kliknij). Teraz włodarz miasta ostatecznie przyznał, że na pozyskanie dotacji na ten cel nie ma szans, zatem trzeba będzie poszukać innych źródeł finansowania.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Wszystkie inne możliwości dotacji bezzwrotnych okazały się płonne, a ten basen jest nam bardzo potrzebny – przekonywał podczas dyskusji burmistrz Paweł Okrasa.

Skoro nie dotacja, to skąd wziąć pieniądze?

W tym właśnie celu na specjalnym spotkaniu z władzami miasta i radnymi pojawili się przedstawiciele Santander Bank Polska SA, którzy przedstawili alternatywny model finansowania inwestycji, niewymagający pozyskania dotacji z zewnątrz ani zaciągania kredytu. W przedstawionym modelu chodzi o budowę kompleksu basenów przez zawiązaną w tym celu spółkę, której udziałowcami miałoby być miasto oraz podmiot zewnętrzny. Miasto wniosłoby do spółki grunty, na których ma powstać inwestycja, a prywatny partner – środki na realizację zadania. Jednocześnie magistrat zobowiązałby się do odkupienia udziałów należących do zewnętrznego podmiotu w ciągu 10-15 lat.

Tym samym zewnętrzny podmiot po czasie odzyskałby od miasta wszystkie włożone pieniądze (burmistrz mówił o kwocie 30-35 milionów złotych brutto) wraz z odsetkami i marżą. Z punktu widzenia magistratu wyglądałoby to poniekąd jak kredyt, który trzeba spłacić, ale z formalnego punktu widzenia te środki nie stanowiłyby zadłużenia. Co roku miasto musiałoby oddawać część „pożyczonych” pieniędzy, wykupując od prywatnego partnera udziały w spółce za określoną kwotę.

Co ważne, od początku zadaniem zewnętrznego podmiotu miałoby być tylko przekazanie kapitału, bez wpływu na zarządzanie spółką, która miałaby wybudować i zarządzać kompleksem basenów. Kontrola nad tą spółką miałaby być wyłącznie po stronie miasta. Z kolei wybór prywatnego partnera miałby odbywać się w transparentny sposób, w drodze konkursu ofert. Jak podkreślono podczas spotkania, z przedstawionego rozwiązania skorzystało już m.in. miasto Skarżysko-Kamienna.

Alternatywą jest emisja obligacji, ale od założenia spółki i tak nie uciekniemy

Nieco inne, choć podobne rozwiązanie zastosowano w Kępnie, gdzie też powołano specjalną spółkę do budowy kompleksu basenów, ale finansowanie pozyskano nie od prywatnego partnera, lecz z emisji obligacji. Tak czy inaczej, również i ta droga pozyskania środków wymaga zawiązania nowej spółki. To z kolei ma wiązać się z likwidacją Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i przeniesieniem jego kompetencji do nowo utworzonego podmiotu.

– Byłem na spotkaniu z burmistrzem Kępna i tam była taka sama sytuacja, jak u nas, czyli KOSiR również zajmował się administrowaniem obiektami sportowymi, strefą płatnego parkowania i targowiskami miejskimi. I wszystkie te działalności zostały przeniesione do spółki – mówił burmistrz Paweł Okrasa.

Otwarcie kompleksu być może w 2024 roku

Jak podkreślał zarówno włodarz miasta, jak i niektórzy radni, sprawa wymaga jeszcze przeprowadzenia analizy poszczególnych wariantów finansowania inwestycji. W grę wchodzą przede wszystkim wspomniane dwa wyjścia. Pierwszym rozważanym sposobem jest emisja obligacji przez spółkę, a drugim pozyskanie finansowania od partnera prywatnego w zamian za obowiązek wykupu udziałów. Sprawa ma znaleźć swój dalszy ciąg podczas kolejnych spotkań z radnymi.

Dodajmy, że kompleks basenów przy ul. Broniewskiego ma składać się z dwóch niecek – jednej sportowej, z częściowo podnoszonym dnem oraz drugiej rekreacyjnej, wyposażonej m.in. w bicze wodne. Dopełnieniem obiektu mają być m.in. sauny oraz pomieszczenia dla masażystów. Nowy kompleks basenów miałby zostać oddany do użytku – w optymistycznym scenariuszu burmistrza – w 2024 roku.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz S
3 lat temu

A co z termami wieluńskimi?

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx