R e k l a m a

Powiat wieruszowski: Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

R e k l a m a

Wzorową obywatelską postawą wykazało się dwoje mieszkańców powiatu wieruszowskiego, którzy w miejscowości Osiek zatrzymali pijanego kierowcę.

W niedzielę, 4 kwietnia 2021 roku (Wielkanoc), przed godziną 21:00 dyżurny wieruszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy w Osieku w gminie Galewice.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak ustalili policjanci, 28–letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego, jadąc za oplem corsą zauważyła, że jego kierowca jedzie tzw. „wężykiem”. Wskazywało to, że kierujący oplem może znajdować się pod wpływem alkoholu. Wówczas kobieta telefonicznie powiadomiła policję i jednocześnie poprosiła swojego znajomego o pomoc w ujęciu kierowcy corsy. Gdy kierowca opla zatrzymał się, poproszony o pomoc świadek wyjął kluczyki ze stacyjki jego pojazdu.

– Policjanci ustalili, że kierujący oplem to 49–letni obywatel Gruzji – informuje asp. sztab. Damian Pawlak z wieruszowskiej policji. – Mężczyzna odmówił policjantom badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak czuć było od niego wyraźną woń alkoholu. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali obcokrajowca, od którego została pobrana krew do badań. Wykażą one stężenie alkoholu w jego organizmie w czasie kierowania pojazdem – przekazuje asp. sztab. Damian Pawlak.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd którym kierował został odholowany na parking strzeżony. Policjanci przypominają, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

– Policjanci składają podziękowania czujnym mieszkańcom za obywatelską, godną do naśladowania postawę – podkreśla asp. sztab. Damian Pawlak. – Dzięki takiej odważnej reakcji być może nie doszło do tragedii na drodze.

Jak zaznaczają funkcjonariusze, zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

Warto dodać, że podczas tegorocznych świąt wielkanocnych również i w powiecie wieluńskim nie brakowało nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich nie tylko wsiadł za kierownicę auta po spożyciu alkoholu, ale i pomimo orzeczonego sądowego zakazu. Czytaj więcej na ten temat.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx