R e k l a m a

Marek Augustyn, nowy dyrektor wieluńskiego szpitala: „Jestem bardziej menedżerem, niż medykiem”

R e k l a m a

Wieluński szpital ma nowego dyrektora. Pochodzący z Chorzowa Marek Augustyn przed rozpoczęciem pracy w Wieluniu spotkał się z dziennikarzami, by opowiedzieć co nieco o sobie oraz swoich planach względem placówki.

O stanowisko dyrektora lecznicy ubiegało się trzech kandydatów, spośród których komisja rekrutacyjna wybrała właśnie Augustyna. Zarząd powiatu zdecydował o podpisaniu umowy z nowym dyrektorem w ubiegły piątek. Podczas wspólnej konferencji prasowej nowego szefa szpitala chwalił wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Z każdą kolejną rozmową z panem dyrektorem jestem coraz większym optymistą, że podoła tym zadaniom, które przed nim stawiamy, a jest to przede wszystkim kontynuacja działań podjętych już wcześniej – mówił Dziuba. Dodał też, że choć sytuacja szpitala jest trudna, to została w ostatnim czasie ustabilizowana.

Marek Augustyn: Uważam, że potencjał tego szpitala jest ogromny

Marek Augustyn jest 53-latkiem, ma dwie córki. Pochodzi z Chorzowa, ale obecnie mieszka w Kłobucku. Jak mówi, droga stamtąd do Wielunia jest bardzo dobra, więc dojazdy do pracy mają nie stanowić dla niego problemu.

– Gdybym miał powiedzieć coś o sobie, to jestem bardziej menedżerem, niż medykiem – przyznał Augustyn. Zapewnił przy tym, mechanizmy wpływające na polską służbę zdrowia nie są mu obce, bo przez blisko pięć lat pracował w Narodowym Funduszu Zdrowia. Od roku zaś był dyrektorem przychodni, dzięki czemu poznał służbę zdrowia również od drugiej strony.

Podczas konferencji prasowej siłą rzeczy większość tematów rozbijała się o sprawy finansowe. Nie jest bowiem dla nikogo tajemnicą, że wieluński szpital ma spore zadłużenie. Sytuacji finansowej placówki nie poprawił nawet wyjątkowo udany ubiegły rok, kiedy szpital zarobił na czysto 700 tys. złotych.

– Zapoznałem się z sytuacją finansową wieluńskiego szpitala i choć jest ona trudna, to nie jest nadmiernie odbiegająca od pewnych standardów szpitali powiatowych w Polsce. Uważam, że potencjał tego szpitala jest ogromny. Myślę że miasto Wieluń i okolice to region o ogromnym potencjale gospodarczym, co stanowi bardzo dużą szansę również i dla tego szpitala – stwierdził z optymizmem nowy dyrektor placówki.

Marek Augustyn: Należy czerpać właściwe wzorce z tych szpitali, które radzą sobie świetnie

Augustyn, jako były pracownik NFZ, został zapytany o to, jak postrzega system finansowania świadczeń zdrowotnych z narodowego funduszu. Odpowiedział, że co prawda wielu dyrektorów szpitali narzeka na zbyt niskie finansowanie, ale „rolą menedżera jest operowanie tymi zasobami, które posiada”. Wskazał też, że trzeba aktywnie szukać innych sposobów pozyskiwania pieniędzy.

– Jeśli jest jakiś potencjał do przychodów poza tym, co wynika z kontraktu z NFZ, to trzeba ich szukać. Tych form jest wiele. I wtedy możemy mówić o dodatkowych przychodach, więc niekoniecznie musimy się oglądać tylko na to, co ze strony państwa, poprzez NFZ, do szpitala wpływa – opisywał swoje spojrzenie na finanse Marek Augustyn. Dodał też, że osoby zarządzające szpitalami często wpadają w pułapkę, zwalając całą winę na niską wycenę procedur medycznych. Tymczasem – jak mówił – zbyt mało czasu poświęcają na to, żeby szukać innych form finansowania.

– Znam wiele szpitali, które w tym samym przecież systemie działają i radzą sobie świetnie. Z tego typu przykładów należy korzystać i czerpać właściwe wzorce – podkreślał Augustyn, który od dzisiaj oficjalnie przejął stery wieluńskiej placówki zdrowia. Pełny zapis konferencji prasowej z nowym dyrektorem znajdziecie na naszej stronie na Facebooku.

Augustyn będzie miał co robić. W szpitalu szykują się remonty

Komfort pacjentów korzystających z wieluńskiego szpitala ma zostać wkrótce poprawiony. Zgodnie z zapowiedzią wicestarosty Krzysztofa Dziuby, lada moment ma zostać ogłoszony przetarg na budowę nowego oddziału ratunkowego. SOR powstanie w głównym budynku szpitala, który ma w tym celu przejść rozbudowę. Podpisano też umowę na remont rentgenodiagnostyki. – Więc to są pierwsze zadania inwestycyjne, z którymi będzie musiał się zmierzyć pan dyrektor – zapowiada Krzysztof Dziuba.

Dodajmy, że zmiana nie obejmie dyrektora ds. medycznych wieluńskiego szpitala. Pozostanie nim dr Wojciech Ordon, który niedawno wygrał konkurs na to stanowisko.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx