R e k l a m a

Nowy SOR powstanie w wieluńskim szpitalu. Otwarcie już pod koniec przyszłego roku?

R e k l a m a

Szykuje się spora inwestycja w wieluńskim szpitalu. Oddział ratunkowy, zlokalizowany dotychczas na tyłach placówki, zostanie przeniesiony bliżej głównego wejścia. Ministerstwo zdrowia dofinansuje prace kwotą niespełna 4 milionów złotych. Środki pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Szczegóły planowanej inwestycji przedstawiono dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Jak przypomniał poseł Paweł Rychlik, umowę z ministerstwem na zakup aparatury medycznej i wyposażenie oraz przebudowę części pomieszczeń SOR-u podpisano niemal dwa lata temu. Wówczas zagwarantowano dofinansowanie do inwestycji w kwocie 2,2 mln złotych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Podczas przygotowywania koncepcji remontu pojawił się jednak pomysł, by zamiast modernizować SOR w dotychczasowym miejscu, przenieść oddział do centrum placówki. W tej sytuacji oczywiście początkowo opracowany kosztorys okazał się niewystarczający. Szpital wystąpił więc do ministerstwa z prośbą o aneksację umowy i zwiększenie dotacji. Ostatecznie prośba ta została przez ministerstwo zaakceptowana.

Do wieluńskiego szpitala trafi 3,94 mln złotych

– Dzisiaj, po wielu miesiącach trudnych negocjacji, uzgodnień i uzupełnień, mamy finał. Z końcem poprzedniego tygodnia został podpisany aneks do tej umowy, dzięki któremu do naszego szpitala wpływają kolejne środki – przekazał poseł Paweł Rychlik. Jak dodał, negocjacje i zabiegi o te środki były bardzo trudne, bo ministerstwo stało przed wyborem Wielunia lub szpitala klinicznego w Katowicach. – Stało się tak, że te pieniądze trafiają do Wielunia, dzięki wspólnym zabiegom i dobremu wnioskowi, który złożył szpital – podkreślał poseł Rychlik.

To właśnie poseł w zastępstwie wiceministra Sławomira Gadomskiego wręczył dyrektorowi Markowi Augustynowi symboliczny czek na 3,94 mln złotych. Te środki mają pokryć większość wydatków związanych z SOR-em, ale swoją część będzie musiał dołożyć również powiat. Radni mają to przegłosować podczas najbliższej sesji.

– Myślę, że to wszystko nam się uda i pod koniec 2022 roku miejmy nadzieję, że będziemy przecinać wstęgę na otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – nie krył zadowolenia starosta wieluński Marek Kieler.

Nowy SOR to dopiero początek inwestycji?

Jak poinformował poseł Paweł Rychlik, obecnie trwa procedowanie jeszcze jednego wniosku o dofinansowanie inwestycji w wieluńskim szpitalu. Chodzi o wymianę zużytej instalacji tlenowej. Poseł wyraził nadzieję, że środki na dofinansowanie tych prac wpłyną na konto lecznicy do końca roku.

Kolejną potrzebę inwestycyjną zasygnalizował Waldemar Borczyk z rady społecznej działającej przy wieluńskim szpitalu. Chodzi o remont oddziału ginekologiczno – położniczego. Paweł Rychlik zgodził się, że to zadanie również powinno być priorytetem. – Mam nadzieję, że w ramach Polskiego Ładu taka inwestycja, która opiewać może nawet na około 20 milionów złotych, będzie w Wieluniu zrealizowana – wyraził wiarę w optymistyczny scenariusz poseł Paweł Rychlik.

Dr Janusz Kuśnierz: Zaczynamy się zmieniać

Według kierownika oddziału chirurgicznego, doktora Janusza Kuśnierza, wieluński szpital zaczyna się zmieniać. – Pozyskujemy nowe kadry pielęgniarskie, ratownicze, trafia do nas również coraz więcej nowych lekarzy. Kadra nam się zaczyna odmładzać. Chcemy, żebyście państwo mogli powiedzieć, że jesteśmy tu po to, by wam pomagać. To jest nasz nadrzędny cel – podkreślał Kuśnierz.

Prowadziliśmy transmisję na żywo z konferencji na naszej stronie na Facebooku. Całe nagranie możecie obejrzeć poniżej:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx