R e k l a m a

Druga obwodnica Wielunia: W grze pozostają już tylko trzy warianty

R e k l a m a

Odrzucono jeden z czterech wariantów planowanej obwodnicy Wielunia w osi północ – południe. Do dalszych prac przeszły trzy opcje przebiegu trasy – dwie po zachodniej i jedna po wschodniej stronie miasta.

W ramach postępu prac nad wyborem optymalnego korytarza dla drugiej obwodnicy miasta odrzucono wariant nr 4, oznaczony na załączonej mapce przerywaną czerwoną linią. Do dalszych prac przejdą pozostałe trzy warianty, które będą przedmiotem dalszych analiz.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Obwodnica w wariancie nr 4 byłaby najdłuższa i – jak wskazywali autorzy opracowania – z tego powodu najmniej atrakcyjna dla kierowców. Miałaby „wyciągnąć” z miasta zaledwie około połowy tranzytu. Dla porównania warianty nr 1 i 2 miałyby przejąć 80 – 90 proc. ruchu tranzytowego, a przebiegający przez Rudę wariant nr 3 – nawet ponad 90 proc.

Jak informuje firma IVIA, wykonawca dokumentacji dla budowy obwodnicy, podczas dotychczasowych prac mieszkańcy złożyli aż 679 wniosków. Za wybudowaniem trasy było 410 osób, 94 były temu przeciwne, a 5 osób nie miało na ten temat zdania. W pozostałych 170 wnioskach mieszkańcy nie zaznaczyli żadnej z dostępnych opcji. Z kolei spośród dostępnych wariantów największym poparciem cieszyła się opcja nr 2 (kolor różowy na mapie).

IVIA zajmie się teraz opracowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Według harmonogramu, w lipcu 2022 roku ma nastąpić wybór rekomendowanego wariantu drugiej obwodnicy Wielunia. Przypomnijmy, że budowa trasy została ujęta w rządowym „Programie budowy 100 obwodnic” na lata 2020 – 2030. Ma to być droga jednojezdniowa, składająca się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 metra każdy oraz półtorametrowych poboczy. Oddanie trasy do ruchu zaplanowano na 2030 rok.

O poszczególnych wariantach przebiegu planowanej drogi oraz związanych z nimi kontrowersjach informowaliśmy w artykule na temat spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami (kliknij).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx