Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dzisiaj wprowadzenie nowych obostrzeń w całej Polsce w związku z rozwojem pandemii koronawirusa. To m.in. obniżenie limitów w lokalach gastronomicznych i transporcie, zamknięcie klubów i dyskotek oraz wprowadzenie nauki zdalnej.
Jak powiedział Adam Niedzielski, w Polsce notuje się obecnie około 23 tysiące nowych zakażeń dziennie. – To sytuacja bardzo niepokojąca. Niestety wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów spadków zakażeń. Świadczy o tym liczba zleceń na testy – wskazał minister zdrowia.
Szef resortu zdrowia dodał też, że nowy wariant wirusa Omikron został oceniony jako ryzykowny element, który przesądzi o piątej fali pandemii. Następnie podkreślił, że trzeba podjąć „bardziej radykalne” decyzje w sprawie obostrzeń. Co się zatem zmieni?
Obostrzenia od 15 grudnia 2021 r.
- W restauracjach i barach, a także kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych nastąpi obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. miejsc. W kinach dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz konsumpcji;
- Dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia mają zostać zamknięte;
- W transporcie zbiorowym nastąpi ograniczenie limitu pasażerów do 75 proc. miejsc;
- Wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 – bez względu na posiadany certyfikat covidowy;
- Wszystkie osoby przylatujące ze strefy Schengen będą musiały mieć aktualny test na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż na 24 godziny przed przylotem.
Obostrzenia w kolejnych terminach
- Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły podstawowe i średnie przechodzą na naukę zdalną;
- W dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia ograniczenie liczby osób w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych);
- Od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli oraz służb mundurowych.
Co ważne, limity nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. – Aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu – zaznaczył minister Niedzielski.
Przypomnijmy, że jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, to w powiecie wieluńskim na czele jest gmina Wieluń. Procentowo najmniej zaszczepionych jest natomiast w gminie Skomlin. Szerzej ten temat poruszyliśmy w naszym artykule Powiat wieluński: W których gminach najwięcej zaszczepionych?