R e k l a m a

Nowe obostrzenia w Polsce. Obniżenie limitów, nauka zdalna i zamknięcie dyskotek

R e k l a m a

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dzisiaj wprowadzenie nowych obostrzeń w całej Polsce w związku z rozwojem pandemii koronawirusa. To m.in. obniżenie limitów w lokalach gastronomicznych i transporcie, zamknięcie klubów i dyskotek oraz wprowadzenie nauki zdalnej.

Jak powiedział Adam Niedzielski, w Polsce notuje się obecnie około 23 tysiące nowych zakażeń dziennie. – To sytuacja bardzo niepokojąca. Niestety wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów spadków zakażeń. Świadczy o tym liczba zleceń na testy – wskazał minister zdrowia.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Szef resortu zdrowia dodał też, że nowy wariant wirusa Omikron został oceniony jako ryzykowny element, który przesądzi o piątej fali pandemii. Następnie podkreślił, że trzeba podjąć „bardziej radykalne” decyzje w sprawie obostrzeń. Co się zatem zmieni?

Obostrzenia od 15 grudnia 2021 r.

  • W restauracjach i barach, a także kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych nastąpi obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. miejsc. W kinach dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz konsumpcji;
  • Dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia mają zostać zamknięte;
  • W transporcie zbiorowym nastąpi ograniczenie limitu pasażerów do 75 proc. miejsc;
  • Wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 – bez względu na posiadany certyfikat covidowy;
  • Wszystkie osoby przylatujące ze strefy Schengen będą musiały mieć aktualny test na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż na 24 godziny przed przylotem.

Obostrzenia w kolejnych terminach

  • Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły podstawowe i średnie przechodzą na naukę zdalną;
  • W dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia ograniczenie liczby osób w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych);
  • Od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli oraz służb mundurowych.

Co ważne, limity nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. – Aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu – zaznaczył minister Niedzielski.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, to w powiecie wieluńskim na czele jest gmina Wieluń. Procentowo najmniej zaszczepionych jest natomiast w gminie Skomlin. Szerzej ten temat poruszyliśmy w naszym artykule Powiat wieluński: W których gminach najwięcej zaszczepionych?

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx