R e k l a m a

Mateusz Morawiecki ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Będzie obniżka stawek VAT

R e k l a m a

Jeśli ktoś jeszcze nie znał słowa „inflacja”, to w ostatnich miesiącach na pewno je poznał. Pieniądze tracą w Polsce wartość najszybciej od przeszło 20 lat, a eksperci wieszczą, że najgorsze dopiero przed nami. Tymczasem 11 stycznia premier Mateusz Morawiecki ogłosił wdrożenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Nowa tarcza to pakiet rozwiązań, które mają obniżyć lub czasowo znieść podatek VAT m.in. na paliwo, energię elektryczną czy nawozy. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

Grudniowa obniżka akcyzy ograniczyła niepokojący wzrost cen paliw. Od 1 lutego podatek VAT na paliwo spadnie z 23% do 8%. Jak informuje rząd, wpłynie to na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. – Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr – czytamy w rządowym komunikacie.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Od 1 lutego stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze wyniesie 0%. – Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie – wylicza rząd.

Zerowa stawka VAT na gaz

Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie – według wyliczeń rządu – jednym z najniższych w Europie.

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

– Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej – przedstawiono w rządowym komunikacie. Stawka 5% VAT na prąd została przedłużona do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na temat nowej Tarczy Antyinflacyjnej, dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

R e k l a m a
ŹródłoKPRM

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx