R e k l a m a

Najważniejsze informacje dotyczące uchodźców z Ukrainy w województwie łódzkim

R e k l a m a

Wszyscy uchodźcy z dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy przebywają w Polsce legalnie. Co ważne i należy to szczególnie podkreślić – nie muszą się oni nigdzie rejestrować ani załatwiać żadnych formalności w urzędach.

Polski rząd zapewnia im bezpłatną opiekę medyczną. Na terenie naszego województwa na bieżąco udzielana jest taka pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują. Na terenie Łodzi działają punkty informacyjne: na dworcu Fabrycznym i Kaliskim. Tam można uzyskać wszelkich niezbędnych informacji. Działa również infolinia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 42 664 10 81.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W województwie łódzkim działa punkt recepcyjny, w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18 na wprost dworca Fabrycznego. Jest to miejsce doraźnej pomocy uchodźcom.

– Tu mogą zjeść ciepły posiłek, odpocząć, skorzystać z sanitariatów. Jeżeli nie mają się gdzie zatrzymać, przewozimy ich do wyznaczonych przez wojewodę miejsc noclegowych – informują służby prasowe wojewody łódzkiego. – Wiemy, że zarówno do punktu recepcyjnego jak i do punktów informacyjnych zgłaszają się dziesiątki, a nawet setki osób dziennie – dodają.

Duża część uchodźców przyjechała do pracujących i mieszkających na terenie Polski krewnych, którzy teraz się nimi opiekują,  ale jest też duża grupa osób, które nie mają schronienia. Na takie osoby czekają przygotowane przez poszczególnych wojewodów bazy noclegowe. Tam znajdą schronienie, wyżywienie i zostanie im udzielona wszelka pomoc, jakiej tylko będą potrzebować.

– Wiemy, że takie miejsca organizują również samorządy i organizacje pozarządowe. Koszty związane z pobytem w tych miejscach uchodźców będzie rekompensował wojewoda. W obecnym stanie prawnym dotyczącym organizacji pomocy dla uchodźców nie istnieje możliwość finansowania przez rząd pobytu uchodźców w prywatnych mieszkaniach – przekazuje Łódzki Urząd Wojewódzki.

Na terenie naszego województwa organizowane są różnego rodzaju zbiórki, zarówno rzeczowe jak i pieniężne. Urzędnicy apelują, by zachować czujność i weryfikować ich organizatorów tak, aby pomoc trafiała do potrzebujących. Samorządy naszego województwa są w stałym kontakcie z wojewodą w tej sprawie. Zebrane dary są segregowane i dzielone na te, które trafią na Ukrainę oraz na te, które będą rozdawane uchodźcom na terenie danych powiatów i gmin. Zbiórkę prowadzi m.in. Urząd Miejski w Wieluniu wraz z lokalnym oddziałem PCK (kliknij).

– Wiele prywatnych osób angażuje się w transport osób z granicy do naszego województwa. Ta obywatelska postawa jest budująca, ale pamiętajmy, że trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo uchodźców. Rząd zapewnia bezpłatny transport uchodźcom przekraczającym granicę – informuje biuro prasowe wojewody łódzkiego.

Pojawiają się też pytania o pracę dla uchodźców oraz dostęp do edukacji. Jak zapewnia ŁUW, są to kwestie, które będą uregulowane systemowo. – Na pewno wszyscy uchodźcy będą mieli dostęp do placówek edukacyjnych. Będą mogli również korzystać z urzędów pracy i innych form pomocy w znalezieniu zatrudnienia. W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie im bezpiecznego schronienia – podają służby wojewody.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx