R e k l a m a

Kolej: Będą środki na nową linię z Wielunia do Chorzewa-Siemkowic. Zapowiedział to premier

R e k l a m a

W budżecie państwa będą zabezpieczone środki na realizację nowej linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa-Siemkowic, co umożliwi połączenie naszego regionu pociągami m.in. z Łodzią. W środę, 20 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie budżetu programu Kolej Plus o 5,5 mld zł, do 11 mld zł. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym posiedzeniu rządu.

Dzięki dwukrotnemu zwiększeniu budżetu podwoić ma się również liczba inwestycji do zrealizowania w ramach projektu Kolej Plus – z 17 do 34. Jak informuje Łódzki Urząd Wojewódzki, wśród ogłoszonych 34 projektów znalazły się inwestycje realizowane w całości lub częściowo na terenie województwa łódzkiego. W naszym regionie kraju powstaną połączenia kolejowe:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • Chorzew-Siemkowice – Wieluń
  • Piotrków Trybunalski – Bełchatów/Bogumiłów
  • Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki

– Polska musi rozwijać się równomiernie, a fundamentem tego jest zapewnienie nowoczesnej, gęstej sieci komunikacyjnej. Miliony Polaków – mieszkańców średnich i małych miast oraz wsi – codziennie dojeżdżają do pracy i szkoły i nie robią tego metrem, ale samochodem, autobusem i pociągiem – wskazuje premier Mateusz Morawiecki. I dodaje: – Chcemy, by ich codzienna podróż była komfortowa i szybka. Mam nadzieję, że dzięki naszym inwestycjom nikt już nie będzie musiał wstawać o 5:00 rano i iść 3 kilometry do najbliższego, rozpadającego się przystanku, by zdążyć do pracy czy na lekcje.

Inwestycje w ramach programu Kolej Plus mają zostać zrealizowane do 2028 roku. Celem inicjatywy jest eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Nowe szlaki mają m.in. połączyć miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z miastami wojewódzkimi. Program zakłada zarówno odbudowę, modernizację i przywracanie do eksploatacji zlikwidowanych torów kolejowych, jak również budowę nowych, tak jak w przypadku linii z Wielunia do Chorzewa-Siemkowic.

W ramach program Kolej Plus państwo, poprzez spółkę PKP PLK, sfinansuje 85 proc. kosztu inwestycji. Pozostałe 15 proc. środków mają dołożyć samorządy. Więcej o planowanej linii z Wielunia do Chorzewa-Siemkowic przeczytacie w naszym artykule: Pojedziemy pociągiem z Wielunia do Łodzi w półtorej godziny z przystankami w Rudzie, Wierzchlesie i Osjakowie?

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Miś
2 lat temu

A dlaczego Pajęczno ominie?

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx