R e k l a m a

Komunikację miejską w Wieluniu obsłuży inny przewoźnik? Wiele na to wskazuje

R e k l a m a

Urząd Miejski w Wieluniu otworzył oferty w przetargu na świadczenie usług komunikacji miejskiej na terenie gminy. Do tej pory od lat wielunian woził PKS Wieluń. Teraz z kolei najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ABX2bus.

Dotychczasowa umowa władz Wielunia z PKS-em wygasa z końcem lipca 2022 roku. O tym, że miasto ogłosiło przetarg na kolejne 4 lata świadczenia usług komunikacji miejskiej informowaliśmy niedawno w naszym artykule: Komunikacja miejska w Wieluniu. Przesiądziemy się do mniejszych autobusów?

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Tytuł tamtego tekstu nie był przypadkowy, bowiem w warunkach nowego przetargu zapisano, że autobusy muszą mieć co najmniej 32 miejsca, w tym 10 siedzących. Tymczasem obecnie jeżdżące po mieście pojazdy mają tych miejsc około 45-50, w tym niemal 20 siedzących. Może się więc zdarzyć, że po 1 sierpnia 2022 roku na niektórych liniach pasażerowie będą jeździć ściśnięci jak sardynki w puszce.

A jaka firma będzie wozić wielunian od 1 sierpnia bieżącego roku? W piątek, 6 maja 2022 r., oficjalnie otwarto oferty w organizowanym przez miasto przetargu. Wystartowało tylko dwóch przewoźników – PKS Wieluń, który za 4 lata jeżdżenia zażyczył sobie prawie 14,3 mln złotych oraz ABX2bus z Rudnik, który tę samą usługę wycenił na ponad 9,2 mln złotych, czyli prawie o 1/3 taniej od konkurenta z Wielunia. Przez te 4 lata (od 1 sierpnia 2022 do 31 lipca 2026) autobusy mają pokonać około 1.553.992 kilometry, zatem każdy przejechany kilometr przez autobus PKS Wieluń kosztowałby 9,20zł, a w przypadku ABX2bus ta cena wyniosłaby 5,96zł za kilometr.

Obecnie obie oferty są analizowane przez magistrat. Ratusz zdradził, że planował przeznaczyć na realizację komunikacji miejskiej przez 4 lata ponad 7,8 mln złotych, co dawałoby średnią cenę około 5,03zł za każdy kilometr. W przypadku wyboru oferty ABX2bus trzeba by zatem dopłacić około 1,4 mln złotych, a by spełnić żądania PKS Wieluń, należałoby znaleźć w budżecie dodatkowe 6,5 mln złotych. Warto dodać, że obie firmy zaproponowały nowe lub prawie nowe autobusy. ABX2bus chce jeździć pojazdami z 2021 i 2022 roku, a PKS Wieluń – autobusami wyprodukowanymi w latach 2020 i 2022.

W obliczu przekroczenia budżetu zamawiającego przez obie oferty może się zdarzyć, że miasto unieważni przetarg i rozpisze nowy, licząc na niższe ceny. Trzeba jednak pamiętać, że obecna umowa na świadczenie usług z PKS Wieluń wygasa już 31 lipca 2022 roku. Więcej o wymogach, jakie miasto stawia przewoźnikom w nowym przetargu, przeczytacie w naszym artykule: Komunikacja miejska w Wieluniu. Przesiądziemy się do mniejszych autobusów? Warto dodać, że wieluńska komunikacja miejska jest i pozostanie bezpłatna dla pasażerów. Ewentualna zmiana przewoźnika nie wpłynie też na rozkład jazdy, który jest ustalany przez ratusz.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Małomiasteczkowy
2 lat temu

Jeszcze przydałoby się, żeby w tych autobusach było czysto. Ale czego ja wymagam….

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx