R e k l a m a

Połączenie kolejowe Wieluń – Chorzew-Siemkowice planowano już w latach 70. Mamy mapę

R e k l a m a

Wizja budowy połączenia kolejowego Wielunia z Łodzią przez Chorzew-Siemkowice nabiera w ostatnich latach coraz bardziej realnych kształtów. Warto pamiętać, że pomysł budowy linii z Wielunia w kierunku Bełchatowa nie jest nowy. Kolejarze planowali takie połączenie już w latach 70. XX wieku.

O planach budowy linii, która łączyłaby Wieluń m.in. z Bełchatowem i Lublinem, poinformował znany i ceniony w środowisku miłośników kolei youtuber Kuracyja. Przygotował on film dotyczący linii kolejowej nr 24 z Piotrkowa Trybunalskiego do kopalni Bełchatów, co do której komunistyczne władze ówczesnej Polski miały ambitne plany, ale znacznie gorzej wyszła ich realizacja.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak pisze Kuracyja: „Puste przyczółki, puste równie stacyjne i jeden tor zamiast magistrali – tak obecnie wygląda linia kolejowa nr 24 biegnąca z Piotrkowa przez Bełchatów do Rogowca. A plany sięgały nie tylko na zachód, ale i na wschód”. Te „plany na zachód” to nic innego, jak wspomniane przedłużenie linii w kierunku Wielunia.

Skontaktowaliśmy się z Kuracyją, który w ramach przygotowań do opracowania filmu wertował kolejowe mapy w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Jak nam powiedział, „przedłużka” do Wielunia za Chorzewem i magistralą węglową była pokazana na mapach w postaci przerywanej linii. Według jego ustaleń łącznie opracowano trzy warianty – dwa w 1973 roku (bardziej południowe) i jeden w 1977 (przez Kodrań).

Oba warianty z 1973 roku zobaczycie na głównym zdjęciu w naszym artykule – są tam widoczne jako przerywane linie po lewej stronie mapy. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto pamiętać, że ciągła linia przebiegająca w osi północ – południe, również po lewej stronie mapy, to istniejąca magistrala węglowa. Opracowanie kończy się niestety w okolicach miejscowości Delfina i Lipnik, więc nie wiemy, którędy dalej miałaby być poprowadzona linia do Wielunia. Jak przyznał w rozmowie z nami Kuracyja, ułożenie planowanych linii może wskazywać, że oba warianty prowadzić miały do Wielunia-Dąbrowy.

Teraz, po kilkudziesięciu latach, prawdopodobnie uda się w końcu zbudować połączenie Wielunia z Chorzewem-Siemkowicami. Szerzej na ten temat informowaliśmy w artykule Kolej: Będą środki na nową linię z Wielunia do Chorzewa-Siemkowic. Zapowiedział to premier. Poniżej natomiast możecie zobaczyć cały film użytkownika Kuracyja, w którym autor wspomina o planach budowy linii do Wielunia z lat 70. XX wieku:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wrzycho
1 rok temu

polecam 21:42minute lepsza mapa

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx