R e k l a m a

Wyjątkowy koncert w Wieluniu. Prapremiera oratorium, występy Lejdissimo i Metro [ZDJĘCIA, FILM]

R e k l a m a

Wyjątkowym koncertem zakończyły się tegoroczne wieluńskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w prapremierze Oratorium Wieluńskiego, skomponowanego przez Krzesimira Dębskiego. Wcześniej na scenie zaprezentował się zespół Lejdissimo oraz podopieczni studia piosenki Metro.

Wieczorny koncert na placu targowym przy ul. Zielonej rozpoczął się od występu zespołu Lejdissimo, działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Później na scenie zaprezentowali się artyści ze studia piosenki Metro, którzy zaprezentowali tę samą etiudę teatralną, którą można było oglądać podczas głównych obchodów rocznicowych o 4:40. Naszą relację filmową z obu tych występów zobaczycie na naszej stronie na Facebooku (klik).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Po pięknych występach lokalnych artystów przyszedł czas na to, na co wszyscy czekali najbardziej. Oratorium Wieluńskie wykonała orkiestra kameralna PRIMUZ z Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją samego kompozytora, Krzesimira Dębskiego. Zanim jednak artyści weszli na scenę, kilka słów na temat powstania kompozycji powiedział burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

Jak przypomniał włodarz miasta, pomysł skomponowania Oratorium Wieluńskiego powstał już jakiś czas temu, podczas przygotowań do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomysłodawcą tej idei był ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Akulicz. Pomysł ten został następnie podjęty przez pracowników Wieluńskiego Domu Kultury, którzy uzyskali dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Narodowego Centrum Kultury.

– Pani dyrektor Elżbieta Kalińska nawiązała kontakt z profesorem Krzesimirem Dębskim, który zgodził się dla naszego miasta skomponować owo oratorium. I teraz, po tych trzech latach, będzie miała miejsce prapremiera tego wydarzenia – zapowiedział przed występem burmistrz Wielunia.

Wystąpienie Pawła Okrasy oraz obszerny fragment oratorium zarejestrowaliśmy dla Was na poniższym filmie:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Smyczki fantastyczne.

Kocham Muzykę
1 rok temu

Dzieci z METRA były REWELACYJNE !!!!!

Kocham Muzykę
1 rok temu

Koncert był imponujący, Oratorium niesamowite, choć nie łatwe do wysłuchania.
Orkiestra z chórem rewelacyjni.
Niestety Panie śpiewające z Wielunia wypadły bardzo słabo.
Piosenki były przepiękne tylko wykonanie słabe.
Wierzę, że jak jeszcze poćwiczą będzie naprawdę dobrze.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
3
0
Podziel się swoją opiniąx