R e k l a m a

Wieluń: Będą większe autobusy w komunikacji miejskiej? Burmistrz zapowiada zmiany

R e k l a m a

W lutym lub marcu 2023 roku na ulice gminy Wieluń mają wyjechać większe autobusy miejskie – zapowiedział burmistrz Paweł Okrasa. Z kolei obecnie kursujące busy mają zostać skontrolowane przez ITD. Są bowiem wątpliwości, czy pojazdy wystawione przez ABX2bus spełniają prawne wymogi dla autobusów miejskich.

Temat komunikacji miejskiej był jednym z ważniejszych podczas czwartkowej (24 listopada 2022 r.) sesji wieluńskiej rady miejskiej. Sprawa autobusów wzbudza liczne kontrowersje, odkąd 1 listopada 2022 r. przewozy zaczął realizować ABX2bus z gminy Rudniki. Mieszkańcy narzekają, że ciasne busy wykorzystywane przez nowego przewoźnika nadają się bardziej do przewozów międzymiastowych, niż komunikacji miejskiej. Swoje wątpliwości w tej sprawie mieli też miejscy radni.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Busy niezgodne z prawem? Sprawdzi to ITD

Członkowie rady miejskiej podnieśli, że zgodnie ze stosownym rozporządzeniem, autobusy komunikacji miejskiej powinny być wyposażone w co najmniej dwoje drzwi po prawej stronie. Nie trzeba być orłem z matematyki, żeby stwierdzić, że nowe busy wykorzystywane w wieluńskiej komunikacji miejskiej tego wymogu nie spełniają. Radny Radosław Buda zapowiedział skierowanie w tej sprawie wniosku do Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy mają zostać poproszeni o sprawdzenie, czy busy ABX2bus spełniają ustawowe wymogi dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Niezależnie od tego, swoją kontrolę podejmie też magistrat. Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Bartosz Skupień zapowiedział, że kontrola ma zostać przeprowadzona w piątek, 25 listopada. Z kolei burmistrz Paweł Okrasa przekazał dobrą nowinę dla pasażerów – w lutym lub marcu 2023 roku busy mają zostać wymienione na większe i bardziej dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Za kilka miesięcy przywitamy nowe, większe busy?

– Firma zaproponowała, że w lutym – marcu otrzyma nowe pojazdy, większe od tych, które są w tej chwili – wyjaśnił Paweł Okrasa. Jak dodał, chodzi między innymi o to, żeby nie było potrzeby wykonywania bisów na najbardziej popularnych kursach (więcej o tym pisaliśmy w naszym artykule – kliknij).

W sesji wzięli też udział przedstawiciele obecnego operatora komunikacji miejskiej – ABX2bus. Jak przekazali, zgodnie z polityką ich firmy, busy są wymieniane na nowe co dwa lata, zaraz po wygaśnięciu gwarancji. Tak samo ma być z pojazdami wykorzystywanymi w Wieluniu. Ale na pytanie, czy faktycznie już w lutym lub w marcu przyszłego roku część pojazdów zostanie wymieniona na większe, odpowiedzieli dyplomatycznie, bez jednoznacznej deklaracji.

– Na pewno możliwości są. Zobaczymy, jak zakończy się ten rok, jak rozpocznie się nowy. Na tę chwilę mogę odpowiedzieć, że tak – przekazał podczas sesji przedstawiciel ABX2bus.

Wiceprezes PKS: Tylko autobus linii C spełnia wymogi

Na sesji pojawił się też wiceprezes PKS Wieluń, Marcin Muszalski. To właśnie PKS do końca października br. obsługiwał wieluńską komunikację miejską, był także jedynym konkurentem ABX2bus w nowym przetargu na świadczenie usług przewozowych. Jak przekazał Muszalski, gdyby zarządzana przez niego firma wygrała przetarg, z pewnością nie wystawiłaby do obsługi komunikacji miejskiej takich busów, jakie obserwujemy obecnie.

– Tu jest za dużo siedzeń, nie ma dwóch kompletów drzwi. Jedyny autobus, który spełnia wymogi autobusu komunikacji miejskiej, to ten na linii C, gdzie drzwi są wysokie, podwójne. I o nim można powiedzieć, że on w miarę spełnia – podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat busów wiceprezes PKS Wieluń, Marcin Muszalski. – Jeśli państwo by mnie zapytali, czy ja bym takie autobusy wstawił na komunikację miejską – w żadnym wypadku! Żaden zdroworozsądkowy człowiek by tego nie zrobił – dodał wiceprezes wieluńskiego przewoźnika.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
1 rok temu

To jest parodia wygrywa przetarg prywatna firma a niektórzy nie mogą się z tym pogodzić,nasyłają ITD na przewoźnika a czym obsługiwał linie PKS,,PKS uważa że jest monopolista na rynku i utrzymuje się dzięki przewozom pracowniczym łącząc większość takich kursów z obsługą pozostałych pasażerów z dworca,oczywiście od tego jest ITD i super że dba o bezpieczeństwo i kontroluje stan taboru jednak przeprowadźmy wnikliwa kontrolę autobusów PKS a zaraz się okaże czym nas wożą,do końca października wozili nas czym….,oczywiście może busy ABX są za małe ale spełnili warunki przetargu a w każdej chwili można usiąść do rozmów z przewoźnikiem i porozmawiać o wprowadzeniu większych autobusów, autobus posiada jakąś wartość i nikt w kilka minut nie kupi kilku,zresztą PKS ma może cztery nowsze ale nie nowe autobusy ale obsługują trasy na LODZ.WROCLAW
Brawo dla właścicieli firmy ABX

Plok
1 rok temu

Po co większe busy na co komu .

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx