R e k l a m a

Tani węgiel: 172 gminy z województwa łódzkiego przystąpiły już do programu

R e k l a m a

W województwie łódzkim do programu dystrybucji taniego węgla wśród swoich mieszkańców przystąpiły 172 gminy na 177. 127 z nich podpisało już odpowiednie umowy. Oznacza to, że ich mieszkańcy albo już mogą kupować tani węgiel, albo ten węgiel pojawi się u nich lada dzień.

– Jest to paliwo o dobrych parametrach. Pochodzi ze sprawdzonych źródeł, a jego jakość jest dokładnie sprawdzana i certyfikowana – mówi Karol Rabenda, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak podkreśla Rabenda, w całej Polsce umowy na dystrybucję węgla podpisało już 2100 samorządów. To około 90 proc. gmin, które zgłosiły chęć udziału w programie. Do mieszkańców trafiło już ćwierć miliona ton węgla.

– W najbliższym czasie wolumen ten będzie znacząco wzrastać. System dystrybucji działa już na pełnych obrotach i spodziewamy się, że w najbliższym czasie będzie przyspieszać – podkreśla Karol Rabenda.

W całym kraju zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło prawie 2400 samorządów. W 651 gminach zrealizowano już pierwszą dostawę.

– Zostało nam około 200 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy. Ich mieszkańcy nie muszą się niepokoić. Nawet jeśli jakaś gmina nie podpisze umowy, mamy mechanizmy, by mieszkańcom i tak węgiel dostarczyć – podkreśla wiceminister aktywów. Rabenda zapewnia też, że węgla nie zabraknie.

Ustawa węglowa umożliwia gminom zakup węgla od spółek importujących surowiec w cenie 1500 zł brutto za tonę. Gmina sprzedaje zaś paliwo swoim mieszkańcom po maksymalnie 2000 zł brutto za tonę. 500 zł to bufor na pokrycie kosztów transportu, składowania czy obsługi procesu dystrybucji.

– Jeśli mieszkaniec gminy nie kupi półtorej tony w tym roku, to ta ilość nie przepada, lecz przechodzi na przyszły rok. Limit 3 ton paliwa na gospodarstwo będzie więc dostępny do końca kwietnia – podkreśla Karol Rabenda.

Do programu przystąpiła m.in. gmina Wieluń. Więcej na ten temat w naszym artykule: Węgiel w preferencyjnej cenie. Gmina Wieluń przystąpiła do rządowego programu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,766fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx