R e k l a m a

Wieluń: Komunikacja (nie) miejska, autobusy spełniają normy. Mamy stanowisko ITD

R e k l a m a

Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła kontrolę busów wykorzystywanych w transporcie zbiorowym na terenie gminy Wieluń. Inspektorzy nie dopatrzyli się uchybień.

O kontrolę autobusów ABX2bus zawnioskował burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, w związku z głosami miejskich radnych w tej sprawie. Ciasne busy, przystosowane bardziej do przewozów międzymiastowych, stały się bowiem obiektem krytyki wielu mieszkańców. Lista zarzutów wobec taboru przewoźnika z gminy Rudniki jest długa, a na jej czele są wąskie przejścia i zbyt mała liczba drzwi dla pasażerów.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

To właśnie m.in. ten ostatni aspekt jest regulowany przepisami prawa – autobusy w komunikacji miejskiej powinny mieć co najmniej dwoje drzwi dla pasażerów. Zaszło więc pytanie – czy przewozy na terenie gminy Wieluń faktycznie są komunikacją miejską. Temat miała wyjaśnić kontrola, przeprowadzona przez ekspertów z ITD.

– Podczas kontroli stwierdzono, że przewozy są realizowane zgodnie z zaświadczeniem na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, wydanym przez burmistrza Wielunia w ramach gminnych przewozów pasażerskich – informuje nas Oliwia Janowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu drogowego w Łodzi.

– Dodatkowo ze strony Ministerstwa Infrastruktury pozyskano informację, zgodnie z którą należy stwierdzić, że przewozy, których organizatorem jest gmina miejsko-wiejska, realizowane na obszarze tej gminy, nie mają charakteru przewozów komunikacji miejskiej. W związku z powyższym pojazdy, którymi są wykonywane przewozy osób, nie muszą spełniać warunków określonych dla autobusów komunikacji miejskiej – dodaje przedstawicielka WITD.

Jak się dowiedzieliśmy, w wyniku inspekcji ustalono, że wymiary kontrolowanych pojazdów, czyli liczba wyjść, przejść, siedzeń, stopni oraz odstępów między siedzeniami są zgodne z warunkami technicznymi określonymi w przepisach prawa. Nie stwierdzono też naruszeń przepisów ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym.

Podróżnym korzystającym z wieluńskiego transportu publicznego pozostaje zatem zacisnąć zęby i tłoczyć się dalej w ciasnych busach lub wybrać alternatywny środek transportu. Sytuacja pasażerów być może ulegnie poprawie w lutym bądź marcu 2023 roku, kiedy możliwa będzie wymiana części busów. Więcej na ten temat w naszym wcześniejszym artykule Wieluń: Będą większe autobusy w komunikacji miejskiej? Burmistrz zapowiada zmiany.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx