Wieluńscy policjanci ostrzegają przed oszustami i złodziejami, którzy chodząc po domach proszą o drobną pomoc lub podają się za sprzedawców albo pracowników różnych instytucji. – W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych – mówi asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.
Oszuści i domokrążcy, pukając do drzwi naszych domów i mieszkań, przedstawiają się najczęściej jako handlowcy, pracownicy różnych instytucji, fundacji, czasami proszą też o drobną pomoc. Często za swój cel obierają seniorów, wykorzystując ich dobre serce.
– Zazwyczaj takie osoby, jeśli wpuścimy je do domu, skutecznie odwracają uwagę domownika i wtedy dokonują kradzieży pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu apelują o rozwagę i zachowanie czujności w kontaktach z osobami obcymi – przestrzega asp. sztab. Katarzyna Grela. I dodaje, że sposoby działania sprawców są często modyfikowane, a oszuści wymyślają coraz to nowe preteksty, aby wejść do naszych domów czy mieszkań i ograbić je z pieniędzy i kosztowności.
Jak nie paść ofiarą oszustów? Rady wieluńskiej policji:
- pod żadnym pozorem nie wpuszczaj nieznajomych do domu;
- pamiętaj, aby drzwi do mieszkań były zawsze zamykane na klucz;
- jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika;
- nie pozwól, aby nieznajomy swobodnie poruszał się po twoim mieszkaniu. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu – korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży;
- nie wpuszczaj do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach;
- jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już w naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
– O wszystkich próbach oszustwa, kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast powiadomić policję, korzystając z numeru alarmowego 112 – radzi asp. sztab. Katarzyna Grela. Dodaje też, że jeśli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest, by informować je o takich przestępstwach. W dużej mierze może to zapobiec przestępczym działaniom złodziei i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia.
Nie każdy pukający do naszego domu jest oszustem
Choć warto oczywiście pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, to przesadą byłoby zakładać z góry, że każda osoba pukająca do naszych drzwi jest oszustem. Wśród osób, które odwiedzają nas w domach i mieszkaniach, są też prawdziwi przedstawiciele firm i instytucji, którzy prowadzą na przykład badania ankietowe.
W ostatnim czasie w Mokrsku doszło do sytuacji, gdy jedna z mieszkanek miejscowości została poproszona o udział w ankiecie. Kobieta, myśląc, że ma do czynienia z oszustką, odmówiła udziału w badaniu i nagłośniła sprawę w mediach społecznościowych. Jak się później okazało, w tym przypadku ankieterka była pracownicą sieradzkiego oddziału Urzędu Statystycznego w Łodzi. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Ankieterka pytała mieszkankę Mokrska o jej plan dnia. To nie było oszustwo.