R e k l a m a

Mieszkanka Wielunia straciła oszczędności swojego życia. Oszustwo na „policjanta”

R e k l a m a

Pomimo licznych apeli i akcji informacyjnych, nie udaje się uniknąć oszustw metodą na „policjanta”. 21 marca br. 73-letnia mieszkanka Wielunia przekazała przestępcom oszczędności swojego życia.

We wtorek, 21 marca 2023 roku, na telefon stacjonarny starszej kobiety zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że jest policjantem. Podczas rozmowy poinformował seniorkę o rzekomym wypadku drogowym, który spowodowała jej córka i o konieczności przekazania pieniędzy. Gotówka miała być przekazana na kaucję, aby móc zwolnić córkę z aresztu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Roztrzęsiona 73-latka sama poinformowała oszusta, jaką kwotą dysponuje. Rozmówca był na tyle przekonujący, że kobieta uwierzyła mu i postanowiła przekazać pieniądze. Chwilę po zakończonej rozmowie przed drzwiami seniorki zjawiał się kolejny mężczyzna, któremu kobieta przekazała swoje oszczędności. Dopiero po fakcie zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. O całej sprawie poinformowała wieluńskich policjantów – relacjonuje przebieg zdarzeń asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

Wieluńska policja przypomina:

  • Policjanci nigdy nie przyjmują gotówki.
  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów.
  • Policjanci nigdy nie przekazują telefonicznie informacji o prowadzonych przez siebie czynnościach.
  • Jeśli przez telefon ktoś prosi Cię o przekazanie pieniędzy, natychmiast rozłącz się!
  • Skontaktuj się z bliskimi lub osobą zaufaną i upewnij się, czy rodzina rzeczywiście potrzebuje pomocy.
  • Nie odbieraj telefonów, których numerów nie znasz lub są zastrzeżone.
  • Podczas rozmowy telefonicznej nie podawaj swoich danych personalnych, adresowych, haseł do kont bankowych, informacji o swoich oszczędnościach i miejscu ich przechowywania.
  • Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy nieznajomej osobie.

– Oszuści działający metodą na „wnuczka” czy „policjanta” wciąż oszukują starszych ludzi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia – apeluje asp. sztab. Katarzyna Grela. I dodaje, by w przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiać o tym fakcie policję – osobiście bądź telefonicznie pod numerem 112.

Ostrożność warto zachować również w Internecie. Zaledwie kilka dni temu ofiarą internetowych oszustów stała się mieszkanka powiatu pajęczańskiego. Więcej na ten temat: Oszustwo w Internecie. Kobieta z powiatu pajęczańskiego straciła kilka tysięcy złotych.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Ja to już tutaj pisałem, ale warto przypominać. Dzwonię do mojej babci regularnie. Już pcha setkę, ale umysł ma zupełnie sprawny. Wystarczyło, że jej raz powiedziałem, że jak ja albo ktoś w moim imieniu będzie dzwonił po kasę, to ma się od razu rozłączyć.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx