R e k l a m a

Wielunianie pojadą większymi autobusami. Wymiana taboru już się rozpoczęła

R e k l a m a

Od kilku dni dwa nowe, większe busy można spotkać na liniach lokalnego transportu zbiorowego w Wieluniu. To dopiero początek zmian. Sukcesywnie ma następować dalsza wymiana taboru na bardziej pojemny. Na najbardziej popularnych liniach mają pojawić się pojazdy mieszczące 57 osób.

Wieluń: MAN-y ustępują miejsca mercedesom

W ostatnim czasie pasażerowie wieluńskich linii A i B zaczęli korzystać z nowych, bardziej pojemnych busów. Wykorzystywane dotychczas MAN-y zastąpiono pojazdami typu mercedes sprinter. Można je rozpoznać nie tylko po innym znaczku na masce, ale też napisach „wieluński transport zbiorowy” (na starszych pojazdach zajdziemy napisy „wieluńska komunikacja”).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Czym różnią się nowe autobusy od dotychczasowych? Są nieco dłuższe, dzięki czemu mają, łącznie z miejscem dla kierowcy, 27 miejsc siedzących w porównaniu do 20 oferowanych przez MAN-y. Nieco mniej jest za to miejsc stojących, a łączna pojemność nowych pojazdów to 35 osób, czyli o 3 więcej w stosunku do dotychczasowych busów. Nowe pojazdy nadal są wyposażone tylko w jedne dość wąskie, jednoskrzydłowe drzwi, ale są one nieco wyższe, dzięki czemu pasażerowie wreszcie nie muszą się schylać przy wchodzeniu i wychodzeniu z autobusu.

Standardowym wyposażeniem busów nadal jest m.in. klimatyzacja, przyciemniane szyby oraz gniazdka USB do ładowania telefonów. Dla pasażerów, podobnie jak w poprzednich pojazdach, przygotowano komfortowe fotele z podłokietnikami, kojarzące się z pojazdami do obsługi dalszych tras międzymiastowych.

To dopiero początek zmian. W planach m.in. 57-miejscowe autobusy

Jak się dowiadujemy, flota wieluńskiego transportu zbiorowego będzie sukcesywnie wymieniana na bardziej pojemną. Jak można było się spodziewać, 32-miejscowe MAN-y okazały się w wielu przypadkach zbyt małymi pojazdami w stosunku do potrzeb, zatem firma ABX2bus najwyraźniej wyciąga wnioski i zamawia większe pojazdy.

W planach są kolejne dostawy wspomnianych 35-miejscowych mercedesów, które będą stopniowo zastępować wykorzystywane dotychczas MAN-y. Z kolei na najpopularniejsze linie ma trafić jeszcze większy tabor. Najprawdopodobniej docelowo ABX2bus będzie dysponował w Wieluniu trzema autobusami mogącymi pomieścić po 57 osób, przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy miałyby trafić na linie B, C i D. Byłyby to zatem autobusy podobne pod względem pojemności do autosanów h7, wykorzystywanych w komunikacji miejskiej przez PKS Wieluń do 30 października 2022 roku.

Wymiana taboru ma następować stopniowo i póki co nasi rozmówcy nie byli w stanie podać dokładnego terminu, kiedy wielunianie będą mogli cieszyć się z większych pojazdów. Nie ulega jednak wątpliwości, że trwają starania, by komfort podróżowania wieluńskim transportem zbiorowym był wyższy.

Wymiana autobusów była zapowiedziana już kilka miesięcy temu

Wymianę pojazdów na większe burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa, zapowiedział już podczas sesji rady miejskiej w listopadzie 2022 roku (więcej: Wieluń: Będą większe autobusy w komunikacji miejskiej? Burmistrz zapowiada zmiany). Włodarz miasta zapewniał wówczas, że nowe autobusy pojawią się na ulicach Wielunia już w lutym lub marcu 2023 roku. Tych zapowiedzi nie potwierdzali publicznie przedstawiciele ABX2bus, ale przyznali, że jest szansa na wymianę busów na większe.

Podczas tej samej sesji głos zabrał też m.in. Marcin Muszalski, wiceprezes PKS Wieluń, który stracił kontrakt na obsługę wieluńskiego transportu publicznego. – Jeśli państwo by mnie zapytali, czy ja bym takie autobusy wstawił na komunikację miejską – w żadnym wypadku! Żaden zdroworozsądkowy człowiek by tego nie zrobił – grzmiał wówczas Muszalski, mówiąc właśnie o 32-miejscowych MAN-ach, które teraz są z Wielunia stopniowo wycofywane.

A jakie zdanie o obecnie wykorzystywanych MAN-ach mają pasażerowie korzystający z miejskiego transportu? Mieszkańcy często chwalą nowoczesny wygląd, klimatyzację, wygodne fotele i niski poziom hałasu. Narzekają natomiast głównie na ciasnotę, a zwłaszcza wąskie przejścia i drzwi. Nie brakuje też takich osób, które cieszą się, że autobusy w Wieluniu w ogóle kursują, jakie by one nie były. Czy wraz z wymianą taboru opinie mieszkańców się zmienią? To pokaże czas.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx