Powoli zbliża się kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak zawsze, na przełomie sierpnia i września z tej okazji organizowane są w Wieluniu liczne wydarzenia. Również i tym razem nie zabraknie okazji do wspominania tego tragicznego okresu w dziejach miasta.
Uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej rozpoczną się już 20 sierpnia 2023 roku. Dosyć istotnym miejscem wydarzeń będzie zakupiony niedawno przez miasto dawny kościół ewangelicki w centrum Wielunia. Sprawdzamy wstępny program obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Niedziela, 20 sierpnia 2023 r.
- 17:00 Koncert muzyki klasycznej w ogrodzie kościoła pobernardyńskiego przy ulicy Ewangelickiej. Prezentacja wystawy „Wieluń – miasto pokoju i pojednania” w dawnym kościele pobernardyńskim.
Czwartek, 31 sierpnia 2023 r.
- 17:00 Spotkanie ze świadkiem historii i otwarcie wystawy „Twórczość Jana Tyszlera – pędzlem, piórem i kamerą” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
- 17:00 Start IX Biegu Pamięci – zapalenie znicza Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 r. wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń. Uczestnicy biegu przekażą sztafecie z Burzenina i Sieradza Ogień Pokoju i Pojednania w trakcie głównych uroczystości 1 września o godzinie 4:40.
Piątek, 1 września 2023 r.
- 4:40 Główne uroczystości upamiętniające ofiary bombardowania 1 września 1939 roku na placu Kazimierza Wielkiego 1.
- 8:00 – 16:00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
- 11:00 Msza św. na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary.
- 16:00 Promocja książki prof. Tadeusza Olejnika „Wieluń 1 IX 1939. Wskrzeszanie pamięci” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
- 20:00 Koncert zespołu Tre Voci (tenorzy nowej generacji w koncercie „My love”) w parku im. Żwirki i Wigury.
Niedziela, 3 września 2023 r.
- 14:00 Spotkanie otwarte ze świadkami bombardowania Wielunia 1 września 1939 roku, z harcerzami z 5. Szczepu „Piątka” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej
- 18:00 IX Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania – plac Legionów.
Zobaczcie też, jak uczczono w Wieluniu poprzednią rocznicę wybuchu II wojny światowej:
Na wykład Pana Profesora Jana Tyszlera udam się na pewno. Dla mnie Pan Tyszler jest profesorem.
Jesteś z sepopola to jak się udasz haha po raz kolejny wpadłeś na kłamstwie impotencja slepoto
Pociąggem. Do Osztyna busem, później do Łodzi, a z Łodzi też busem. Nie wiem dlaczego uważasz, że osoba bez auta się nie potrafi poruszać dalej, niż do biedronki. To znaczy wiem. Bo ty nigdy sobie nie zadałeś trudu, żeby poznać Polskę inaczj, niż przez zadymioną szybe Iveco.
A pana Tyszlera to szanuj.
Ale cieszy mnie, że w końcu zapamiętałeś, gdzie mieszkam. Teraz czekam na e36 z bandą dzikusów z WIlunia w środku. Jak was nie zabiję śmiechem, to może wrócicie do domu degeneraci.