R e k l a m a

W Wieluniu uczczono godzinę „W”. Były syreny, przemówienia i apel poległych [FILM]

R e k l a m a

Za nami 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2023 roku punktualnie o godzinie 17:00 wybrzmiały syreny, symbolizujące pamiętną godzinę „W”. W Wieluniu uroczystość z tej okazji zorganizowano przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego.

– Przez wiele lat w Wieluniu o tej rocznicy nie pamiętano ze względów politycznych. Przypominamy przede wszystkim tych, którzy walczyli w czasie największej bitwy II wojny światowej. To była największa bitwa podziemia niepodległościowego, skierowana przeciwko okupantowi. Trwała 63 dni – przypomniał dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Jan Książek.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak podkreślił Książek, podczas tej uroczystości należy wspomnieć pamięć tysięcy osób, które złapały za broń i stanęły do walki. Choć tak naprawdę zaledwie co czwarty powstaniec dysponował bronią, w dodatku często tylko krótką.

– Czy to powstanie mogło się udać, czy ono było potrzebne? Historycy, politycy, dziennikarze i my sami często zadajemy takie pytania. Nie ma idealnej, wyczerpującej odpowiedzi. Na pewno w tamtych okolicznościach szczególnie młodzi ludzie zachowali się tak, jak trzeba. Nie mogli nie pójść do powstania – wskazywał Jan Książek.

Podczas uroczystości głos zabrali też przedstawiciele władz – burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, poseł Paweł Rychlik oraz wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba. Później uroczysty apel pamięci odczytali wieluńscy harcerze, a na koniec przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego.

Prowadziliśmy transmisję na żywo z tego wydarzenia na naszej stronie na Facebooku. Zapis transmisji możecie obejrzeć poniżej:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
11 miesięcy temu

A zadałem sobie trud i obejrzłem te przedstawienie pod pomnikiem Pana Rotmistrza. Oczywiście, wieluński rzymianin musiał się objawić, jak piard w gaciach. Z zaskoczenia. Wyniosłe przemówienia, szkoda, że pocztu flagowego do podniesienia flagi państwowej nie było. Chłopiec ubrany w strój międzywojenny. Francuski karabin, powtarzalny, nawet czapkie rogatywkie miał. Dziecie mi było szkoda, bo te młodsze już na zgiętych kolanach włodarza w tupeciku z rybką słuchały.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx