R e k l a m a

Uroczystości w Wieluniu o 4:40. Wśród gości był premier Morawiecki [ZDJĘCIA, FILMY]

R e k l a m a

– Nie wystarczy „pamiętamy, trzeba również dokonać zadośćuczynienia – mówił premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu podczas porannych uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

1 września o godzinie 4:40 mieszkańców Wielunia zbudziło przeraźliwe wycie syren alarmowych. Podobny dźwięk słyszano tu już dokładnie 84 lata temu, gdy napaści na bezbronne wówczas miasto dokonało niemieckie wojsko, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Na oficjalną uroczystość rocznicową przybył, podobnie jak rok temu, premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wygłosił przemówienie na placu Kazimierza Wielkiego, którego znaczną część poświęcił na kwestie zadośćuczynienia i reparacji od Niemiec za zniszczenia wojenne.

– Polska i Niemcy są dzisiaj partnerami w Unii Europejskiej, ale aby mogły ze sobą normalnie funkcjonować w przyszłości, muszą zamknąć ten czarny rozdział hekatomby drugiej wojny światowej – mówił w Wieluniu szef rządu. I dodał, że „nie spocznie, dopóki ta bolesna rana nie zostanie choć częściowo ukojona”.

Swoje przemówienie wygłosił też burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa. – W Wieluniu jak w soczewce odbijają się losy powojennej historii Polski. 1 września najeźdźca niemiecki odebrał nam wolność i niepodległość. 17 września to samo uczynił najeźdźca sowiecki. Mimo że obaj agresorzy złamali granice naszego państwa, zniszczyli nasze miasta, nasze wioski, to nigdy nie złamali w nas ducha polskości, wolności i godności – wskazywał Okrasa.

To już 84. rocznica tragicznych wydarzeń

Poranną uroczystość w Wieluniu uświetnili swoją obecnością m.in. żołnierze z 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu oraz orkiestra dęta z Dzietrzkowic. Jak co roku, nie zabrakło też przejmującej etiudy teatralno-muzycznej oraz sztafety z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, skąd 84 lata temu wystartowała część samolotów do ataku na Wieluń. Po tym, jak oficjalne uroczystości dobiegły końca, delegacje z udziałem premiera Morawieckiego złożyły kwiaty w trzech miejscach: na ruinach zbombardowanej fary, przed pomnikiem dawnej synagogi oraz przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych, a obecnie budynkiem II LO w Wieluniu.

Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku był najtragiczniejszym dniem we współczesnej historii Wielunia. Na miasto spadło wówczas 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, w wyniku krwawego ataku niemieckiego Luftwaffe śmierć poniosło od 1,2 tys. do ponad 2 tys. osób. W gruzach legła też większość ówczesnej zabudowy miasta.

Poranne uroczystości na placu Kazimierza Wielkiego były najbardziej istotnym, lecz nie jedynym elementem obchodów rocznicowych. Pełny harmonogram wydarzeń można znaleźć tutaj (kliknij). Fragmenty porannego wydarzenia transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie na Facebooku.

Etiuda teatralno-muzyczna:

Przemówienia burmistrza Wielunia Pawła Okrasy oraz premiera Mateusza Morawieckiego:

Zobaczcie też kilka naszych zdjęć z wydarzenia:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
8 miesięcy temu

Czy to wymaga komentarza? Oczywiście nie, ale się podejmę, bo to w końcu Wieluń, dziura Wszechpolski. Tak wam powiem, dlaczego Pinokio sobie każe robić zdjęcia z prawej strony. Bo z lewej mu opada szczęka po wylewie i ma zakrzywiony nos. Coś, jak Kim Ir Sen.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx