R e k l a m a

Burmistrz Wielunia znów wnioskuje o miliony. Tym razem na przedłużenie ul. Popiełuszki i przebudowę basenu

R e k l a m a

Zakończył się nabór wniosków do kolejnego etapu rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W poprzednim etapie gmina Wieluń wnioskowała o 35 mln zł na przebudowę basenu i targowiska miejskiego, ale ostatecznie została z niczym. Teraz burmistrz złożył dwa wnioski: znów na basen, a także na przedłużenie ul. Popiełuszki.

Przypomnijmy: poprzednio Paweł Okrasa wnioskował o 35 mln złotych na przebudowę basenu odkrytego i targowiska, lecz ostatecznie gmina nie otrzymała ani grosza (czytaj więcej na ten temat). Przy okazji włodarz Wielunia zaliczył ostrą wymianę zdań z wiceministrem Waldemarem Budą, z porównaniami do filmu „Miś” włącznie (więcej na ten temat – kliknij).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak dowiedzieliśmy się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, tym razem burmistrz nie wnioskuje już o tak duże środki, jak poprzednio. Paweł Okrasa złożył wniosek o dofinansowanie przebudowy basenu odkrytego, ale już bez targowiska i okolicznych dróg. To pozwoliło obniżyć planowany koszt inwestycji do 30 mln zł, a Rząd miałby dołożyć połowę tej kwoty, czyli 15 mln zł.

Jak przyznał jednak sam burmistrz, większe szanse na pozytywne rozpatrzenie ma drugi ze złożonych wniosków: na planowane już od dawna przedłużenie ulicy Popiełuszki od skrzyżowania z ul. Warszawską do ul. Sieradzkiej. W tym przypadku planowany koszt inwestycji ma wynieść niecałe 19 mln zł, z czego połowa miałoby pochodzić z rządowego funduszu.

– W tym drugim rozdaniu trochę zmieniliśmy taktykę i złożyliśmy dwa wnioski. Uznaliśmy, że być może będzie refleksja wśród komisji, która je opiniuje i tym samorządom, które zostały pominięte w pierwszym rozdaniu, zostaną przydzielone środki – wyraził nadzieję Paweł Okrasa.

Czy Wieluń faktycznie ma szansę na takie pieniądze?

Niektórzy radni wyrażali wątpliwość, czy Rząd wesprze gminę Wieluń tak dużymi środkami i sugerowali, że powinno się pomyśleć o złożeniu wniosków na mniejsze inwestycje, np. na remont ulicy Kolejowej. Radni przypomnieli, że w poprzednim rozdaniu rządowych środków najwyższa dotacja w województwie łódzkim wynosiła tylko nieco ponad 5 mln złotych. Burmistrz był jednak nieprzejednany i przekonywał, że chce walczyć o duże środki.

– Nie chciałem wprowadzać do wniosków inwestycji o niższej wartości, miliona czy dwóch milionów złotych, bo gramy o trochę wyższą pulę – ocenił Paweł Okrasa.

Włodarz miasta przypomniał też, że w poprzednim rozdaniu rządowych środków zdarzały się dotacje dla miast na poziomie kilkunastu milionów złotych. Mimo to, jak sam przyznał, nie ocenia wysoko szans na przyznanie dotacji na przebudowę basenu. Po cichu liczy jednak na środki, dzięki którym można byłoby zacząć długo wyczekiwaną przebudowę ulicy Popiełuszki.

– Nie mam żadnych złudzeń, nie jestem naiwny i wiem, że my na ten basen środków nie otrzymamy. Natomiast jeśli chodzi o budowę przedłużenia Popiełuszki, uważam, że cień szansy mamy. Może nie mamy szansy na całe 9 milionów złotych, ale gdyby to było 5 milionów, to myślę, że przyjęlibyśmy to z pocałowaniem ręki. Wtedy byłby to dla nas naprawdę spory zastrzyk finansowy do tego, żeby tę drogę w perspektywie dwóch lat zbudować, dokładając środki własne – przekonywał podczas sesji burmistrz Paweł Okrasa.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
wieluniak
3 lat temu

Panie burmistrzu, jazda ze skurwisynami! Gott mit uns!

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx