R e k l a m a

Gmina Wieluń jako jedyna w województwie bez dotacji z programu inwestycji strategicznych

R e k l a m a

Samorządowcy z naszego regionu symbolicznie odebrali dziś dofinansowania w ramach rządowego programu inwestycji strategicznych. Jak poinformował Paweł Rychlik, jedyną gminą w województwie łódzkim, która nie otrzymała wsparcia, jest gmina Wieluń.

To właśnie poseł Rychlik przekazał dziś włodarzom samorządów z powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego symboliczne czeki na realizację inwestycji. Jakie zadania zostały dofinansowane? Szerzej ten temat opisujemy w oddzielnym artykule (kliknij).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Pod koniec uroczystości Rychlik przedstawił – jak to określił – informację bardzo smutną dla niego jako mieszkańca Wielunia. To właśnie bowiem gmina Wieluń jako jedyna w województwie łódzkim nie została objęta wsparciem z programu inwestycji strategicznych.

Dwa wnioski gminy Wieluń

Jak wskazał poseł Rychlik, mimo iż burmistrz Paweł Okrasa miał możliwość złożenia do programu trzech wniosków, ostatecznie zdecydował o złożeniu tylko dwóch – na kwoty odpowiednio ponad 28 i niemal 41 milionów złotych. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, pierwszy z wniosków dotyczył budowy przedłużenia ulicy Popiełuszki od ronda przy Kauflandzie do ulicy Sieradzkiej w rejonie Zugilu. Drugi wniosek – na ponad 40 mln złotych – dotyczył natomiast rozbudowy instalacji przetwarzania odpadów w Rudzie.

Poseł Paweł Rychlik przytoczył uzasadnienie odmowy dofinansowania, które dotarło z kancelarii premiera: „jednostka samorządu terytorialnego bez wsparcia ze względu na zbyt wysokie kwoty wnioskowanych środków”. Jak powiedział Rychlik, samorządów z odmową wsparcia z tego programu jest w Polsce „dosłownie kilka albo kilkanaście”, a w województwie łódzkim – jeden.

– I jest to moje miasto, w którym mieszkam i wychowałem się. Jest mi bardzo przykro, że nie miałem możliwości wsparcia pana burmistrza w tych staraniach, w pozyskiwaniu tych pieniędzy – mówił Paweł Rychlik. I dodał: – Te wnioski były złożone na zbyt duże kwoty, a w tym funduszu nie chodzi o to, żeby realizować pojedyncze inwestycje, tylko żeby Polska rozwijała się równomiernie.

Rychlik: Burmistrz Okrasa nie uczy się na swoich błędach

Paweł Rychlik wytknął burmistrzowi, że to już kolejny nabór wniosków, z którego gmina Wieluń nie uzyskuje dofinansowania. Tak było m.in. w przypadku funduszu rozwoju dróg, gdzie gmina Wieluń – jak powiedział Rychlik – odpadła z przyczyn formalnych. Z kolei podczas budzenia się z pocovidowego letargu wieluński magistrat złożył wniosek na ponad 30 milionów złotych na budowę basenu. W tym przypadku dofinansowania również nie udało się uzyskać.

– Dzisiaj z przykrością muszę stwierdzić, że pan burmistrz Okrasa nie uczy się na swoich błędach i niestety dalej brnie w tę retorykę, która jest nieskuteczna. Na tym tracą przede wszystkim mieszkańcy – ocenił poseł Paweł Rychlik podczas spotkania z samorządowcami z regionu. Dodał też, że 2 listopada ruszy kolejny nabór wniosków w ramach programu inwestycji strategicznych.

– I tak jak wy, szanowni państwo, złożyliście dobre, rozsądne, skrojone na miarę wnioski, tak proszę, apeluję do pana burmistrza, żeby właśnie takie wnioski składał. Tak, żebyśmy tutaj wszyscy mogli się cieszyć w gronie samorządowców ziemi wieluńskiej z pozyskiwanych środków i inwestycji – podsumował poseł Paweł Rychlik.

Gwoli ścisłości warto zaznaczyć, że – jak określono w regulaminie naboru do programu inwestycji strategicznych – samorządy mogły złożyć jeden wniosek bez limitu wartości, jeden do 30 mln złotych i jeden do 5 mln złotych. Niektóre samorządy z województwa łódzkiego otrzymały z tego źródła znaczne dofinansowania, np. miasto Kutno – 24,3 mln złotych, miasto Łódź – 77,9 mln złotych, czy miasto Radomsko – 29,9 mln złotych. Łącznie na dotacje w województwie łódzkim przeznaczono ponad 1,8 miliarda złotych.

Zobacz też: Burmistrz Paweł Okrasa komentuje brak dotacji dla Wielunia z rządowego funduszu

Zobacz też: Samorządowcy z naszego regionu odebrali wielomilionowe dofinansowania

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna
2 lat temu

Dajcie już spokój z tym posłem… najpierw zablokował dotacje, a teraz poucza i udaje wszystko wiedzącego krezusa… tacy ludzie są obciążeniem prawicy

Marcin Brzoza
2 lat temu

Jeszcze trochę a burmistrz będzie mówił że poseł Paweł Rychlik ” źle” wypełnił wnioski o dofinansowanie.

Damian
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Marcin Brzoza

😉

Bogdan Swoboda
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Marcin Brzoza

Dzięki rychlikowi następne wybory wygrywa w Wieluniu pslowskokomusza konkurencja…

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
4
0
Podziel się swoją opiniąx