R e k l a m a

Spotkanie władz Wielunia z Pawłem Rychlikiem. Wreszcie będą pieniądze na inwestycje?

R e k l a m a

Inwestycje, które mogą zostać dofinansowane w ramach rządowych środków, były tematem przewodnim spotkania posła Pawła Rychlika z burmistrzem Wielunia oraz radnymi miejskimi. Ratusz zamierza wnioskować m.in. o dotację na przedłużenie na północ ulicy Popiełuszki.

Wkrótce rusza drugi nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Przypomnijmy, że po ogłoszeniu wyników pierwszego naboru dowiedzieliśmy się, że gmina Wieluń jako jedna z nielicznych w całej Polsce nie uzyskała ani grosza wsparcia. Paweł Rychlik powiedział wówczas, że „burmistrz nie uczy się na błędach”, a Okrasa w liście otwartym zasugerował, że obecność posła Rychlika w Warszawie „nie ma żadnego przełożenia na poprawę jakości życia mieszkańców Wielunia” (czytaj więcej).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Rychlik: „Ktoś tę rękę wyciągnąć musi”

Teraz zarówno burmistrz, jak i poseł Rychlik deklarują zakopanie topora wojennego dla dobra mieszkańców gminy Wieluń. Jako początek swoistego nowego otwarcia mogło być traktowane spotkanie w biurze poselskim Rychlika, w którym oprócz burmistrza uczestniczyli również miejscy radni.

– Zadziało się jak zadziało, padło wiele słów, ale dzisiaj nie czas i miejsce na to, żeby o tym dyskutować. To spotkanie jest przede wszystkim wyrazem wyciągnięcia ręki do pana burmistrza, bo ktoś tę rękę wyciągnąć musi i zdecydowałem, że to zrobię – zaczął poseł Paweł Rychlik.

– Tak jak możemy się różnić w wielu sprawach, tak tutaj jesteśmy po to, żebyśmy znaleźli części wspólne, bo ich jest bardzo dużo – odpowiedział posłowi burmistrz Okrasa. I dodał: – Główną częścią, która nas łączy, na pewno jest dobro mieszkańców gminy Wieluń.

Wieluń złoży wnioski na budowę drogi i wymianę oświetlenia

Burmistrz Okrasa zadeklarował, że wieluński magistrat w drugim naborze zamierza znów wnioskować o pieniądze na przedłużenie ulicy Popiełuszki na północ. Tym razem jedno duże zadanie ma być rozbite na dwa mniejsze. Pierwsze – o wartości 18 mln złotych – ma obejmować budowę drogi od ronda na ulicy Warszawskiej do Sieradzkiej, a drugie – warte 5 mln złotych – budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Sieradzkiej z Ciepłowniczą i Bojarowską.

Trzeci wniosek ma zaś dotyczyć wymiany oświetlenia na ulicach oraz w placówkach gminy Wieluń na energooszczędne. Burmistrz szacuje, że w tym przypadku kwota wyniesie około 8 – 12 mln złotych. Magistrat płaci co roku za energię około 2 mln złotych, a dzięki tej inwestycji rachunki miałyby spaść o około 40 procent. – Takie trzy wnioski chcemy złożyć, licząc na to, że są to wnioski autentycznie sensowne, strategiczne dla całej populacji gminy – argumentował Okrasa. Dodał też, że wśród tych wniosków priorytetem jest budowa drogi.

Czy zatem pojawiła się właśnie realna szansa na wyczekiwane przedłużenie ulicy Popiełuszki na północ? Dowiemy się tego już wkrótce. Jak zapowiedział poseł Rychlik, nabór wniosków do drugiej edycji rządowego funduszu ma potrwać do końca roku. Wieluński parlamentarzysta PiS ocenił, że gmina Wieluń jest w stanie powalczyć „nie o pięć, czy dziesięć milionów, ale o kwotę, która będzie opiewała w granicach dwójki z przodu”. Ostateczne rozstrzygnięcia jednak dopiero przed nami.

Na tapecie również droga Wieluń – Działoszyn i kolej

Podczas rozmów nie zabrakło też innych palących tematów infrastrukturalnych. Poseł i burmistrz mówili m.in. o potrzebie budowy drogi wojewódzkiej nr 486 (Wieluń – Działoszyn) częściowo w nowym śladzie, tak by omijała Rudę i łączyła się z planowaną obwodnicą Wielunia. W rozmowach pojawił się też temat prac nad połączeniem kolejowym Wielunia z Wrocławiem i Łodzią. Zarówno Okrasa, jak i Rychlik zadeklarowali swoje wsparcie dla realizacji tych inwestycji.

Podczas spotkania burmistrz poinformował też o planowanej budowie kolejnego ronda w Wieluniu. Szczegóły tej sprawy w naszym artykule: Burmistrz zapowiada: W Wieluniu powstanie kolejne rondo! Gdzie tym razem?

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx