R e k l a m a

Gmina Wieluń: Od lipca zapłacimy za odbiór śmieci o 33 proc. więcej

R e k l a m a

O 33 proc. wzrosną stawki za odbiór śmieci na terenie gminy Wieluń. Za odbiór odpadów posegregowanych zapłacimy 20 złotych za osobę miesięcznie (do tej pory 15 zł), z kolei za odpady nieposegregowane – 40 złotych za osobę (dotąd 30 zł).

Decyzję w sprawie podwyżki opłat podjęli radni miejscy w trakcie czerwcowego posiedzenia. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której burmistrz Paweł Okrasa ocenił, że realny koszt odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszony przez gminę to 22 – 25 złotych na jednego mieszkańca. Cena, jaką mieszkańcy będą ponosić za odbiór śmieci może być jednak niższa m.in. dzięki przychodom przedsiębiorstwa komunalnego ze sprzedaży kompostu.

Co równie ważne, na koniec przyszłego roku co najmniej 25 proc. odpadów (liczonych wagowo) musi być zaliczonych do produktów segregowanych, czyli takich, które trafiają z powrotem do przemysłu. Kluczową rolę w spełnieniu tych wymagań będzie odgrywało zdobycie certyfikatu na urobek wieluńskiej kompostowni.

– Certyfikat na kompost, czy też polepszacz glebowy, powinien być na jesieni tego roku. Jest szansa, że on będzie na przełomie września, października. I wówczas ten cały urobek, który będziemy mieć z kompostowni będzie zaliczany jako produkt segregowany. Liczymy na to, że ta masa kompostu zapewni nam te poziomy odzysku i nie będziemy płacić kary – wskazywał burmistrz podczas sesji.

Wróćmy na koniec do cen za odbiór odpadów, jakie będą ponosić mieszkańcy. Nowe miesięczne stawki będą obowiązywać od lipca 2022 roku. Radni ustalili, że o 20 procent mniej za odbiór śmieci zapłacą właściciele domów jednorodzinnych, którzy prowadzą przydomowe kompostowniki. Z kolei 25-procentowa bonifikata będzie przysługiwać rodzinom wielodzietnym, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowiec
11 miesięcy temu

Ekolodzy się znaleźli a wieluńskie wysypisko w Rudzie tęży muskuły żeby pokazać jak wiele daje ta segregacja…nie bądźcie śmieszni…czekać tylko aż ta beznadziejna ekologia przestanie być modna bo ani to ekologiczne ani pożyteczne…Ameryka i Azja dalej mają w dupie waszą ekologię tylko Europejczycy takie barany, a z gówna bata nie ukręcisz

Aldi
11 miesięcy temu

Jasne już wam posegreguje a koło spuldzielni na oczach pan bo co chwila wychodzą pogadać przez tel wioskowe biznesmen przywożą swoje odpady do naszych koszy może pora coś z nimi zrobić a nie ciągle podnosić ceny

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,774fanówPolub nas
778obserwującychObserwuj
6obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx