R e k l a m a

ZUS zwaloryzował składki na kontach ubezpieczonych. Przyrost wyniósł 450 mld złotych

R e k l a m a

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, która została przeprowadzona w czerwcu. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł.

Jak co roku, ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny około 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Właśnie zakończył się proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego, środków na subkoncie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Warto pamiętać, że wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. – Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie. Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS.

Dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

– „Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę – zapewnia Kiełczyńska.

Z informacji z ZUS każdy adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji.  Tak jak w ubiegłym roku, te dane będą udostępnione przez Internet, na PUE ZUS. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx