R e k l a m a

Jakie filtry samochodowe są dostępne i czym one są

R e k l a m a

Filtry samochodowe to bardzo ważne elementy każdego pojazdu. Zapewniają długotrwałą, bezawaryjną pracę pojazdu, chroniąc wszystkie jego mechanizmy i układy przed zanieczyszczeniami. Muszą być serwisowane lub wymieniane w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami producenta, lub gdy ulegną zanieczyszczeniu.

Pojazd posiada cztery główne filtry: powietrza, kabinowy, oleju i paliwa. Każdy typ filtra pojazdu ma określoną funkcję. Odfiltrowują i zatrzymują kurz i zanieczyszczenia z powietrza, zanieczyszczenia z paliwa i brud z oleju silnikowego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Nowoczesne, wysokiej jakości filtry samochodowe to kompaktowe cylindry lub płaskie obudowy z elementami filtrującymi, które mają minimalny opór dla przepływu powietrza lub oleju i maksymalizują usuwanie wszystkich szkodliwych substancji.

Filtr powietrza oczyszcza kurz, zanieczyszczenia, wilgoć, małe owady i inne zanieczyszczenia z powietrza, które silnik wykorzystuje podczas spalania. Powietrze przepuszczane jest przez kilka warstw porowatego papieru (tkanki lub gumy piankowej) impregnowanego specjalnymi żywicami. Zgodnie z informacjami na podstawie artykułu o filtrze powietrza z euautoczesci.pl, cząsteczki powietrza dostające się do cylindrów silnika spalinowego utrudniają spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, przez co paliwo w cylindrach nie jest całkowicie spalane i trafia do oleju silnikowego. Zatkany lub uszkodzony filtr powietrza prowadzi do wysokiego zużycia paliwa, obniżonych osiągów, a nawet całkowitej awarii silnika. Dlatego ważne jest regularne serwisowanie filtrów powietrza, a w razie potrzeby ich wymiana.

Jak wspomniano powyżej, w pojeździe znajduje się łącznie kilka filtrów.

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze przedostające się do kabiny pasażerskiej przez układ klimatyzacji lub ogrzewania ze szkodliwych zanieczyszczeń. Filtry te wykorzystują specjalny materiał papierowy lub włóknisty do zatrzymywania zanieczyszczeń, a elementy filtra kabinowego są również wykonane z węgla aktywnego. Filtr kabinowy nie tylko filtruje powietrze, ale także chroni parownik klimatyzacji przed zanieczyszczeniami. Zanieczyszczony lub uszkodzony filtr kabinowy wytwarza nieprzyjemne zapachy, bakterie i grzyby pleśniowe, które mogą powodować problemy zdrowotne. Elementy filtra kabinowego muszą być wymieniane w odpowiednim czasie, aby zapewnić kierowcy i pasażerom czyste powietrze.

Filtr oleju usuwa różne zanieczyszczenia z oleju silnikowego, takie jak wióry metalowe, rdza, osady węglowe, cząsteczki sadzy, produkty utleniania i inne zanieczyszczenia. Większość filtrów oleju wykorzystuje wysoce porowaty papier impregnowany żywicą fenolowo-formaldehydową jako element filtrujący. Olej silnikowy jest stosowany w celu zmniejszenia tarcia i zużycia ruchomych części silnika oraz zapewnienia idealnego poślizgu. Zanieczyszczenia w strefach tarcia powodują szybkie zużycie ważnych części silnika. Uszkodzony lub zabrudzony filtr oleju przepuszcza zanieczyszczenia i spowalnia przepływ oleju, co skutkuje zmniejszoną wydajnością, a nawet awarią silnika.

Filtr paliwa oczyszcza paliwo pojazdu z zanieczyszczeń, takich jak woda, rdza, kurz, piasek, odpryski farby i inne zanieczyszczenia. Elementem filtrującym w filtrach paliwa jest zazwyczaj specjalna bibuła filtracyjna. Nowoczesne układy wtryskowe wykorzystują wysoce precyzyjne komponenty, dlatego ważne jest, aby zanieczyszczenia z paliwa nie dostały się do pompy paliwa i wtryskiwaczy, ponieważ doprowadziłoby to do ich szybkiego zużycia i awarii. Filtry paliwa zwiększają moc silnika poprzez zwiększenie wydajności spalania. Jeśli filtr paliwa jest zatkany, moc silnika zmniejsza się kilkakrotnie i mogą wystąpić problemy z uruchomieniem pojazdu oraz nieprawidłowe działanie silnika.

Bardzo ważna jest terminowa wymiana filtrów samochodowych, ponieważ ich zły stan może negatywnie wpływać na działanie układów i mechanizmów pojazdu, środowisko oraz zdrowie kierowcy i pasażerów.

Artykuł partnerski

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx