R e k l a m a

Bądźmy bezpieczni w lesie. Wieluńska policja: Rośnie ryzyko zaginięć grzybiarzy

R e k l a m a

W okresie jesiennym nie brakuje amatorów grzybobrania. – Dla policjantów to szczególny okres, ponieważ w tym czasie rośnie ryzyko zaginięć spacerowiczów i poszukiwaczy leśnych darów – mówi asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Policjantom natomiast często ten okres kojarzy się z poszukiwaniem zagubionych grzybiarzy.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Najczęściej gubią się w lesie starsze osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Taka sytuacja, kiedy starszą osobę w lesie zastaje zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia – informuje asp. sztab. Katarzyna Grela. Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, mundurowi apelują o zachowanie ostrożności i przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  1. Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
  2. Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  3. Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.
  4. Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  5. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy.
  6. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  7. Przebywając w lesie, zwracajmy szczególną uwagę na osoby w podeszłym wieku. Starajmy się zrobić wszystko, aby seniorzy w miarę możliwości nigdy samotnie nie wybierali się do lasu.
  8. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.

Czytaj też:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx