R e k l a m a

Oficer WOT z województwa łódzkiego z zaszczytną nagrodą – Buzdyganem

R e k l a m a

Buzdygany to wyjątkowe nagrody przyznawane za nieszablonowe działanie, zmienianie oblicza wojska polskiego oraz tworzenie jego nowej jakości. W tym roku, decyzją kapituły, wyróżnienie to otrzymał również żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej – ppor. Damian Pietrasik.

Buzdygany to nagrody przyznawane przez „Polskę Zbrojną” od 1994 roku. Laureatami zostają osoby, które w sposób szczególny, często dzięki nieszablonowym działaniom, zmieniają oblicze wojska.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W tym roku zaszczytne wyróżnienie przyznano: dyrektorowi Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa – płk. Rez. Pawłowi Dziubie, społecznemu doradcy ministra obrony narodowej, wiceprzewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – dr Agnieszce Glapiak, weteranowi misji w Afganistanie – plut. rez. Tomaszowi Rożniatowskiemu, rektorowi-komendantowi Akademii Marynarki Wojennej – kadm. prof. dr. hab. Tomaszowi Szubrychtowi, szefowi sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów – ppłk. Pawłowi Wronce. W tym zaszczytnym gronie znalazł się również żołnierz z województwa łódzkiego, oficer 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppor. Damian Pietrasik.

Podporucznik Damian Pietrasiak wstąpił do WOT w październiku 2018 r. Obecnie służy w 9 Łódzkiej Brygadzie OT na stanowisku zastępcy dowódcy kompanii 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. Z wykształcenia jest pedagogiem. W życiu zawodowym jest dyrektorem w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (PCKiU) w Mroczkowie Gościnnym. Czynnie pracuje również jako nauczyciel wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i informatyki.

Jak podkreśla Dowódca Terytorialsów, gen. bryg. Maciej Klisz, buzdygany „Polski Zbrojnej” to bardzo szczególna nagroda przyznawana przez bardzo szczególne grono.

– To już czwarty Buzdygan trafiający do żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejny doskonały wybór kapituły: oficer OT, dyrektor placówki edukacyjnej i aktywny działacz na potrzeby lokalnej społeczności. To wręcz modelowy przykład żołnierza WOT, obrońcy „małych Ojczyzn”. To również wzór do naśladowania dla wszystkich żołnierzy WOT, bo przykład osobisty jest kluczowy dla skutecznej rekrutacji. Dziękuję za służbę w WOT i gratuluję nagrody – dodaje gen. bryg. Maciej Klisz.

ppor. Damian Pietrasik, oficer WOT, dzięki któremu wielu młodych ludzi zdecydowało się wstąpić w szeregi Wojska Polskiego – czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia. Podporucznik Pietrasik to faktycznie postać wyjątkowa. Swoim zamiłowaniem do wojskowości zaraża swoich uczniów. Blisko 100 z nich, dzięki niemu, zostało żołnierzami OT lub wstąpiło do innych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Dzięki jego działaniom, jako dyrektora, przy PCKiU powstała wirtualna strzelnica (w ramach programu Strzelnica w powiecie 2022, sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej). Obecnie korzystają z niej uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu opoczyńskiego, instytucje publiczne, organizacje proobronne i kluby sportowe.

– Ppor. Pietrasika znam od lat. Jest wzorem do naśladowania zarówno dla swoich uczniów jak i żołnierzy. Jest postacią bardzo kreatywną, z łatwością łączy obowiązki dyrektora szkoły, głowy rodziny i żołnierza – zaznacza płk Paweł Wiktorowicz, Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W miejscu swojego zamieszkania znany jest z ogromnego zaangażowania w życie społeczne, w szczególności na niwie sportowej. Jest pomysłodawcą wielu wydarzeń patriotycznych i sportowych. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jestem ogromnie dumny, że jako pierwszy żołnierz 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał tak prestiżowe wyróżnienie, z drugiej strony nie jestem zaskoczony, że to właśnie on.

To szczególne wyróżnienie – Buzdygan, dotychczas trafił do Wojsk Obrony Terytorialnej trzykrotnie. W 2019 r. otrzymał go płk Marek Pietrzak. Wyróżnienie przyznane zostało m.in. za niezwykłe zaangażowanie i ogromny profesjonalizm w budowaniu wizerunku i marki Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2021 r. wyróżnieni zostali: st. szer. Monika Krasińska-Ligejka – za ogromne zaangażowanie w budowę grup poszukiwawczo-ratowniczych z psami – GPR-K9 WOT oraz gen. broni Wiesław Kukuła – za nieszablonowe podejście do przywództwa oraz tworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
1 rok temu

Konkret gość dostał “wyjątkową” nagrodę za swoją pracę poza wojskową xd dobrze że już przodownika pracy nie dają bo gość tak wyjątkowo się wyróżnia na tle wojsko że szok…kolesiostwo i tałatajstwo…nie dostanie osoba która rzeczywiście zasłużyła i rzeczywiście poświęca się dla wojska….porażka jeszcze se… obliżcie na wzajem…

Młody
9 miesięcy temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Janusz

To wyróżnienie a nie nagroda za służbę. Wybiera kapituła i różne są osoby, niekoniecznie to czynni żołnierze.

Henryk Markoni
9 miesięcy temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Młody

W sumie racja. WOT to takie przedszkole dlaą żołnierzy.. Czekam, jak zaczną im rozdawać bursztyno0we słowiki. Za całokształt.

Proton ds
9 miesięcy temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Wotu czepiają się zwykle nirozumiejący tematu. Przedszkole też jest ważne. Ja jestem w WOT i nie widzę w tym nic złego. Mam wykształcenie i dobrą pracę i zwyczajnie nie opłaca mi się przechodzić do zawodowej słuźby. Polibuda, budownictwo, kursy, uprawnienia itd. Na szkoleniach wojskowych dobra atmosfera, instruktorzy połapani itd. Nie wiem z czego ta sraczka na WOT, za dużo telewizji.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
4
0
Podziel się swoją opiniąx