Zapraszamy miłośników lokalnej historii do wirtualnej wycieczki po zapomnianych dworach powiatu wieluńskiego. W pięciu częściach artykułu zaprezentujemy pięć rezydencji mocno nadgryzionych zębem czasu, które obecnie w niczym nie przypominają blasku sprzed lat.
Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w interesie społecznym – ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową – leży zachowanie jak największej liczby zabytków dla następnych pokoleń. Niestety, wprost na naszych oczach niszczeje wiele dworów i pałaców, będących świadkami naszej historii.
W 2015 r. w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa było w całej Polsce 4834 dworów i pałaców. Około 2000 z nich było w stanie wymagającym natychmiastowych prac restauratorskich, konserwatorskich lub już jest w stanie ruiny. Niegdyś tętniły życiem, stanowiły centrum życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Niestety, wiele z nich popadło w zniszczenie i zapomnienie. Tylko od zaangażowania różnych środowisk zależy ich dalsze przetrwanie.
Głuchów, Kopydłów, Parcela Kamionka, Pątnów i Ruda – to miejscowości w powiecie wieluńskim, w których znajdują się dworki/pałace, a ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Z powodu zniszczenia część z nich już się nie nadaje do odbudowy.
Głuchów, gmina Konopnica
Data wybudowania dworu jest nieznana. W 1783 r. miejscowość ta była własnością Franciszka Kazimierza Siemianowskiego, kasztelana wieluńskiego. W XX w. majątek Głuchów należał do rodziny Kozarskich, którzy hodowali tu m.in. bydło rogate. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w 1923 r. właściciel Stanisław Kozarski poszukiwał kucharza.
Po II wojnie światowej znacjonalizowany fragment majątku z dworem i czworakami kupiła osoba prywatna, która przekazała dwór na potrzeby szkoły. Po upływie kilku lat władze państwowe odebrały jej dwór. Po latach i przy zaangażowaniu właścicieli wrócił do nich, lecz już w stanie ruiny.
Z zachowanej dokumentacji ikonograficznej wiemy, że dwór był budynkiem ceglanym, parterowym na planie prostokąta. Dach był dwuspadowy, naczółkowy, kryty dachówką. Od strony zachodniej dobudowany był ganek.
Budynek dworu obecnie jest w stanie całkowitej ruiny. Zachowały się fragmenty murów nośnych z dużymi ubytkami. Budynek jest bez dachu, okien i wyposażenia. Z budynków folwarcznych zachowały się czworaki (obecnie mieszkania) i stodoła, wykorzystywana do dziś, w dobrym stanie.
To była pierwsza część artykułu. Zobacz też kolejne części:
- Część 1: Dwór w Głuchowie (tu jesteś)
- Część 2: Dwór w Kopydłowie
- Część 3: Dwór w Parceli Kamionka
- Część 4: Dwór w Pątnowie
- Część 5: Pałac w Rudzie
Tekst stanowi fragment artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Na Sieradzkich Szlakach”