R e k l a m a

Autobusy miejskie w Wieluniu są bezpłatne. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć?

R e k l a m a

Miejski transport zbiorowy w Wieluniu jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich pasażerów. Warto o tym pamiętać, kiedy podejmujemy decyzję o wyborze metody transportu do pracy, szkoły, czy na zakupy. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wieluńskich miejskich autobusach?

Autobusy miejskie w Wieluniu kursują na ośmiu liniach, nazwanych literami alfabetu: A, B, C, D, E, F, G i H. Linie są tak ułożone, żeby obsługiwać zarówno miasto, jak i okoliczne miejscowości położone na terenie gminy Wieluń. Rozkłady jazdy można sprawdzić na przystankach, na stronach internetowych wielun.trasownik.net oraz wielun.kiedyprzyjedzie.pl i w aplikacji na smartfony „Kiedy Przyjedzie” (dane na żywo z nadajników GPS w każdym autobusie).

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Co ważne, korzystanie z miejskich autobusów jest całkowicie bezpłatne dla wszystkich pasażerów. W obliczu rosnących korków w Wieluniu warto rozważyć przejazd autobusem, jeśli tylko mamy taką możliwość. Pojazdy transportu zbiorowego są wyposażone w ogrzewanie, klimatyzację, ładowarki do smartfonów i wygodne fotele. Linię C oraz większość kursów linii B obsługują autobusy z częścią niskopodłogową, z których mogą korzystać niepełnosprawni oraz rodzice z dziećmi w wózkach. Od 29 stycznia 2024 roku autobusy z częścią niskopodłogową wyjechały też na linie A oraz G.

Cały koszt funkcjonowania miejskiego transportu pokrywa Urząd Miejski w Wieluniu. Na podstawie umowy z firmą ABX2bus magistrat płaci 6,17 zł netto za każdy kilometr przejechany przez miejskie autobusy. Obecna umowa z przewoźnikiem z gminy Rudniki obowiązuje od 1 listopada 2022 roku przez 4 lata (czytaj więcej w artykule To już pewne. 1 listopada na ulice gminy Wieluń wyjedzie ABX2bus z 8.10.2022). Po zakończeniu umowy z ABX2bus miasto znów ogłosi otwarty przetarg na obsługę linii i wygra go ten przewoźnik, który zaproponuje najkorzystniejsze warunki.

W przypadku problemów lub uwag związanych z obsługą wieluńskiego transportu zbiorowego możecie kontaktować się z firmą ABX2bus pod numerem telefonu 533 481 474, a także z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Wieluniu, który odpowiada za nadzór nad miejskimi autobusami. Numery telefonów do wydziału: 43 886 02 24, 43 886 02 44, 43 886 02 15, 43 886 02 48. Miejsce urzędowania: pokoje nr 42, 43, 47, 48 w budynku przy pl. Kazimierza Wielkiego 2 w Wieluniu (budynek w parku).

Kontrowersje w sprawie nazwy

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że w Wieluniu funkcjonuje komunikacja miejska. Niestety od końcówki 2022 roku w oficjalnych komunikatach pożegnaliśmy się z tym określeniem, a wszystko z powodu pojazdów, które do obsługi zadania zapewniła firma ABX2bus. Specyfikacja znacznej części autobusów jest niezgodna z tym, co przewidują polskie przepisy dla pojazdów komunikacji miejskiej. To sytuacja, z którą wcześniej nie mieliśmy w Wieluniu do czynienia, a wynika z tego, że magistrat w ostatnim przetargu nie wymagał „pełnowymiarowych” autobusów.

Podczas prezentacji nowych pojazdów burmistrz Paweł Okrasa mówił, że „to kompromis”. Więcej na ten temat w artykule Wieluń: Zobaczyliśmy busy, które obsłużą komunikację miejską. Burmistrz: „To kompromis”. O zamieszaniu w związku z używaniem nazwy „komunikacja miejska” informowaliśmy też w artykułach Wieluńska komunikacja już nie miejska? Przewoźnik zmienił oznaczenia busów oraz Wieluń: Komunikacja (nie) miejska, autobusy spełniają normy. Mamy stanowisko ITD.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx