R e k l a m a

Wieluńscy policjanci rozmawiają z pieszymi i kierowcami w ramach ogólnopolskiej akcji

R e k l a m a

Przez cały marzec na terenie kraju prowadzona jest kolejna edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Wieluńscy mundurowi w ramach tej akcji uświadamiają zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych, jak ważna dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego jest koncentracja oraz znajomość obowiązujących przepisów.

15 marca 2023 roku podczas prowadzonych działań mundurowi informowali pieszych o właściwym zachowaniu przy przechodzeniu przez jezdnię i przestrzegali przed czynnikami rozpraszającymi uwagę, jak choćby telefony komórkowe. Mundurowi ponadto przypominali również pieszym o ich prawach i obowiązkach.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Obecnie pieszy wchodząc na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju. Jednakże zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Pieszy wchodząc na przejście jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, a to oznacza, że powinien zwiększyć uwagę i upewnić się, czy może bezpiecznie wejść na jezdnię lub torowisko – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

O tym, jak ważne jest baczne obserwowanie otoczenia i skupianie się na jeździe mundurowi rozmawiali też z kierującymi. Stróże prawa wskazywali, że na poziom naszej koncentracji mają wpływ różnego rodzaju „rozpraszacze” np. telefony, tablety, a nawet głośne słuchanie muzyki w samochodzie.

– Dlatego powinniśmy brać pod uwagę, że rozkojarzony pieszy czy kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do tragicznej w skutkach sytuacji na drodze. Mając na względzie bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego pamiętajmy o koncentracji na drodze, obserwacji otoczenia, nawiązaniu kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca oraz wzajemnym szacunku i życzliwości – przypomina asp. sztab. Grela.

Jak informuje policja, kontrole drogowe prowadzone są w szczególności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Policjanci podczas rozmów wręczali pieszym elementy odblaskowe, z kolei kierowcom zawieszki zapachowe w wymownymi hasłami „Jestem trzeźwy – jestem odpowiedzialny”, ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieluniu. Policja zapowiada, że działania te będą kontynuowane do końca marca.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx